Новите изисквания за отчитане към НАП ще струват 122 млн. лв. на бизнеса
В замяна държавата очаква около 150 млн. лв. повече приходи от ДДС
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Контролът върху търговците на горива ще се затегне на няколко етапа през следващите две години. Това предвиждат промени в Наредба № Н-18 за отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства. Тя изисква и поетапно въвеждане QR (Quick Response) кодове в касовите бележки на всички търговци, като първи са бензиностанциите.
Срокът за обществено обсъждане на промените, публикувани на сайта на финансовото ведомство, изтича в сряда, 23 август. В мотивите към проекта се посочва, че те ще струват на бизнеса еднократно 122 млн. лв., като най-голям вероятно ще е разходът за търговците с горива. В същото време в резултат на завишения контрол се очаква приходите в бюджета от ДДС да се увеличат с приблизително 10%, което в абсолютен размер е около 150 млн. лв.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
На всеки 3-4 години държавата рекетира всички да си подменят касовите апарати. Последният път беше, за да имат он-лайн връзка с НАП. Най-евтината каса беше 360 лв и 80 лв годишна такса за мобилните оператори за връзката с НАП. Това струва за трите години 700 лв, които безсмислено бяха платени от клиентите. Сега се задава да се купуват нови касови апарати, които ше отпечагват кюер кодове. Пак крайният клиент ще плати. После ще им хрумне друго. Пак клиентът ще плати. И т.н.
От статията не става ясно аз като клиент какво ще правя с QR кода? Очакват като си купя хляб от бакалията да сканирам кода и да им го пратя или?
До коментар [#2] от " kokoto2 ": За теб като клиент ефектът ще е да платиш на търговеца инвестицията в каса, в задължителни такси за софтуер, мобилни връзки и пр. Ако погледнеш една сегашна касова бележка, там пише и мас, минути, секунди, количество и единична цена. Защо трябва да се сменя? Може след три години да сложат и холограма на бай Ганю Борисов...
300 000 фирми по един касов апарат от 300 лева-минимум 90 млн лева хвърлени на вятъра. Като вързаха миналия път касовите апарати с НАП, нещо да се промени? Не. По морето лятото заведения пак имаше с 10-15 хиляди месечен оборот.Че и скандалният случай със стола- и служебния бон, който кой знае защо никой не видя. А след като информацията влизаща в НАП,след свързаното с НАП,се увеличи многократно, някой да е чул НАП да се преоборудва и да обявява търгове за това?НЕ.Каква е информацията, след като никой не я ползва. Ал Капоне държавата го вкарва в съда за неплатени данъци.Държавата там. Тука държавата е Ал Капоне.
За бензиностанциите хубу, ама защо другите ще трябва да си сменят апратите, пълен абсурд? Вместо да оптимизират те гледат да натоварят бизнеса с глупави разходи. Пример, всеки бизнес плаща осигуровки нали - и правим 4ри превода по 4ри сметки. А може да се оптимизира да плащаме с 1 превод. Това ще спести милиони левове от банкови такси. Прост пример е това. Сигурен съм че може и други неща да се оптимизират.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.