🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Има ли място за старите къщи

Пет истории за сгради от миналия век, които търсят мястото си в сегашния

Багери разрушиха 100-годишнатa Двойна къща, построена от арх. Георги Тодоров в центъра на София, чийто статут на паметник на културата беше премахнат от бившия министър на културата Вежди Рашидов в края на мандата му.
Багери разрушиха 100-годишнатa Двойна къща, построена от арх. Георги Тодоров в центъра на София, чийто статут на паметник на културата беше премахнат от бившия министър на културата Вежди Рашидов в края на мандата му.
Багери разрушиха 100-годишнатa Двойна къща, построена от арх. Георги Тодоров в центъра на София, чийто статут на паметник на културата беше премахнат от бившия министър на културата Вежди Рашидов в края на мандата му.    ©  Юлия Лазарова
Багери разрушиха 100-годишнатa Двойна къща, построена от арх. Георги Тодоров в центъра на София, чийто статут на паметник на културата беше премахнат от бившия министър на културата Вежди Рашидов в края на мандата му.    ©  Юлия Лазарова
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Ако питате София днес как се подготвя за живота след 50 години, няма да намерите категоричен отговор. В ход обаче са поне четири процеса, които трябва да й помогнат да определи по-дългосрочните си планове. В столицата в момента се случват изследване на пешеходните площи в центъра на града, анализ за по-дългосрочната стратегия за развитието му, проучване на трафика и проект за развитие на "зеления" град. Междувременно главният архитект на столицата Здравко Здравков обещава правила за фасадите, дограмите, рекламите и климатиците на всички сгради в центъра. Само в следващите няколко години ще бъдат вложени над 60 млн. лв. в ремонт на публични пространства в сърцевината на града, без да включваме в сметката новите станции на метрото, които ще отворят на няколко ключови места скоро.

Докато се чертаят светлите планове за центъра, в София вече се строи и друго бъдеще. Частните инвеститори, както винаги, изпреварват общината и вече запълват празните места в централните райони. Някои от тях ще се случат въпреки амбицията за нова визия за центъра и нови правила за опазване на културните паметници. За други времето ще покаже дали ще бъдат изгубени, или напротив - новото строителство ще допринесе за чара на центъра на столицата.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    teob avatar :-(
    Теодоси Бялков
    • - 4
    • + 1

    НЯма място за старите къщи , жалко но е така :(
    Много са скъпи центровете на градовете за да могат да останат там.

    Нередност?
  • 2
    province2001 avatar :-|
    province2001
    • - 2
    • + 4

    Истинското загалвие на атзи статия е какви поразии направи Вежди Рашидов или още по-добре "Няколко прчини Вежди Рашидов да бъде обесен публично на площада". Когато се избира министър на културата повечето гледаме на това несериозно и сиромахомислки в стил "е, всичката мара втасана, че сега и за култура да се погрижим.". Истината е че тези министри нанасят вреда не просто на едно поколение, а много по-дългосрочно. Архитектурата на града е нещо, което възниква за година, две или пет, но остава, или може д аостане и пет века. Няма по-важни министри от тези на културата, образованието и екологията, но на сиромахомислия народ това няма как да му бъде обснено/ разбрано.

    Нередност?
  • 3
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев

    Като го гледам Рашидов, плаща си за греховете прескъпо. Дано да има време да им се порадва на тези облаги, дето ги получи. Бог забавя, но не забравя.

    Колкото за София - тя все повече се превръща в град за работа, а не за живеене. Циничният преглед на събитията казва, че няма нужда градът да има нещо специално и историческо в себе си. Аз съм сигурен, че ако нямаше кръстовище там, и орлов мост щяха да го изкопат и заменят с бизнес сграда. София няма облик и няма да има. Още от комунизма насам стойностни постройки се унищожават безцеремонно.

    Нередност?
  • 4
    hunterovski avatar :-|
    hunterovski

    На снимката с хотел Рила, пряката на ул. Леге е ул. Позитано, а не Съборна.

    Нередност?
  • 5
    sulio_parvi avatar :-@
    sulio_parvi

    Да я съборят цяла София - и без друго само боклуци дето ръкопляскат на БОйко останаха. Читавите хора се изнесохМЕ например към Мюнхен дето хората си пазят старите сгради в центъра от 500 г. със сигурност земята там струва повече от София

    Нередност?
  • 6
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев

    До коментар [#5] от "sulio_parvi":

    За разлика от провинцията, където останаха небоклуци, които пляскат на Нинова, така ли? София беше единствения град, който гласува масово за кандидат извън статуквото. Ако София беше държавата, "Да, България" щеше да има 10% вот.

    На кого даде провинцията 10% на Евроизборите. А, да, Бареков. Не мерси. Приятно прекарване в Мюнхен, и аз натам съм се запътил.

    Нередност?
Нов коментар