Работодателите отказват да променят позицията си за осигурителните прагове
Бизнесът счита административното определяне на минимален доход по длъжности и браншове за остаряла практика


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Работодателските организации считат минималните осигурителни доходи са ненужни и отказват да променят позицията си по темата. Това става ясно от отворено писмо на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) до министъра на труда и социалната политика Бисер Петков. Той предупреди, че осигурителните прагове ще бъдат определени административно, ако бизнесът не участва в дискусията и тази година, и именно това предизвика реакцията на бизнеса.
Четирите национално представени работодателски организации бойкотират преговорите за втора поредна година, защото смятат, че определянето на минимален осигурителен доход по длъжности и браншове е остаряло и ненужно. Те настояват фокусът да бъде върху нов модел на определяне на минималната работна заплата. След миналогодишното отсъствие на бизнеса на преговорите правителството запази в бюджета за 2017 г. нивата на осигурителните прагове. От думите на министър Петков обаче се разбира, че вероятно ще бъде заложено повишение в бюджета за 2018 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Държавата да направи така че бизнеса да не може да крие данъци от осигуровки. И тогава всеки да се осигурява на заплатата си. Като единствено да има минимална заплата, защо е нужно да има и мин праг??
До коментар [#1] от "Lubomir Toshev":
И как точно държавата да направи така? Да им слагат пъдари ли, какво? Докато бизнеса не осъзнае, че криенето на данъци вреди на всички, каквото и да прави държавата пак ще крият.
А работодателските организации са или глупаци, или просто лъжат защото ги устройва. Всеки сам да прецени..
У нас вероятно над 90% от "работодателите" са приватизатори. Като този от снимката. И ни ги пробутват за "авторитети". Авторитети могат да станат внуците им, ако запазят капитала им.
Всяка промяна на административното определяне на МРЗ е глупост. До там сме я докарали - да разчитаме на държавата. Не че държавата ни е държава, но приватизаторите са символ на държава, която не искаме.
Минимални доходи навсякъде има.Те са за онези които нямат никакво или ниско образование,но могат да изпълняват съвсем елементарни дейности,неизискващи квалификация.В края на краищата нали във всяка сфера на икономиката има нужда и от такива кадри.
Средната работна заплата е средна защото е точно средата мужду минималната и максималната.
А максималната работна заплата е тази която се изплаща на хора с висока квалификация и образование.Какво не е ясно?
А относно осигурителните прагове.Аз лично си мисля че във труда във всяка една сфера не е равен като натоварване.От там идват и праговете.Не може да сравнявате труда на един минъор с труда на търговеца.Все пак става дума за различни категории работа в които вредностите,рисковете,злополуките са на съвсем различно ниво
На мене лично ми се струва че с тези шмекерлъци от страна на работодателите се цели единствено да се спестява от осигуровки на работниците,които обаче не влизат после в джоба на работника,а в нечий друг джоб.Освен това ощетяват работника.Сами разбирате че когато отидете в банка за да теглите кредит ви искат осигурителен доход.И ако го нямате не ви дават и необходимия заем,които при други обстоятелства бихте плащали при по-ниска лихва и т.н. и т.н.Всякакви обезщетение се изчисляват и като процент от осигурителния доход.Така че пенсиите,болничните,отпуските,обезщетенията поради безработица и трудова злополука -всички те се изчисляват на базата на осигурителния ви доход....А познайте КОЙ иска да печели от вашия труд?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.