Недостигът на работна ръка все повече притеснява бизнеса
Най-остро проблемът се усеща в промишлеността и строителството, сочат данни на НСИ за бизнес климата


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Недостигът на работна ръка в България се превръща във все по-осезаем проблем за бизнеса, който за момента особено притеснява сектора на индустриалното производство. Това става ясно от августовските анкети на Националния статистически институт (НСИ) за бизнес климата в страната. Те показват влошаване в промишлеността и по-неблагоприятни очаквания в строителството, като един основните фактори за негативизма е недостигът на работна ръка. Общият показател на бизнес климата през август все пак нараства с 0.5% спрямо предходния месец, компенсиран от по-добрите очаквания в търговията и услугите.
Облаци над индустрията
В индустрията показателят за бизнес климата през август намалява с 2.2% в сравнение с юли. Несигурната икономическа среда продължава да се изтъква като основен проблем за индустриалните компании, а на второ място по значимост е недостигът на работна сила, чието негативно въздействие се засилва през последните месеци. Очакванията на компаниите в сектора са продажните цени да се запазят през следващото тримесечие.
Показателят "бизнес климат в строителството" запазва приблизително равнището си от предходния месец. Анкетата регистрира подобрение в оценките на строителните предприемачи за сегашното бизнес състояние на предприятията, но очакванията им за следващите шест месеца са леко влошени. Несигурната среда и конкуренцията в бранша затрудняват най-силно предприемачите, но през последния месец се засилва и недостигът на работна ръка.
Повече оптимизъм в другите сектори
Общият показател на бизнес климата през август се покачва с 0.5 пункта спрямо юли благодарение най-вече на подобрената среда в търговията на дребно и сектора на услугите.
Подобрението в търговията на дребно е с 4.5 пункта заради оптимистичните оценки и очакванията на търговците за състоянието на предприятията и поръчките към доставчиците както от вътрешния, така и от външния пазар през следващите три месеца. Конкуренцията в бранша, несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене продължават да са основните пречки за дейността.
Мениджърите в услугите също оценяват положително състоянието на компаниите си, но са по-предпазливи в очакванията си за търсенето през следващите три месеца. Конкуренцията е водеща пречка за компаниите в сектора, а несигурната икономическа среда е втори по значимост проблем.
14 коментара
Не се притесняват за хората по офисите ами за фабриките и строежите се притеснили. Тя добавената стойност се създава в офиса, а не в прахоляците...
Проблемът ще продължи да се изостря заради ниските възнаграждения.
За пример ще дам себе си...
Вече повече от година се опитвам да си намеря работа за достойна стартова заплата, но в Пловдив заплатите са все още ниски.
Принуден съм да замина за западна Европа, защото не искам да мизерствам в България, бивал работещ беден.
Предполагам, че 50-те хиляди, заминаващи всяка година, го правят по същата причина.
До коментар [#2] от "Антони"
Основна грижа на бизнеса е как да премахне класа за прослужано време и ако може работниците да си плащат, за да работят. Няма как да стане, затова ще го усетят болезнено през джобовете си - пропуснати поръчки, непрекъсната загуба на обучен персонал, и още, и още бонуси от съдбата.
Брей свърши евтиния труд, сега горките експлоататори ще трябва да вдигат заплатите, да поемат осигуровките и дават допълнителни екстри, иначе ще вървят на майната си, такава е еволюцията на капитализма - или идва социализма, или идва края...
До коментар [#1] от "nqma zna4ka koi":
Та значи като се говори за офиси също е от значение да се споменат какви офиси. Някоя кака или младеж с фешън брада разцъкващи Word или Excel едва ли създават особена добавена стойност. Виж други работещи на по-сложни програми като CAD/CAM наистина не трябва да се подценяват. А по изказването ви разбирам че едва ли някога сте се занимавал с производство, иначе щяхте да знаете колко трудно се организира и какъв зор е да създадеш и привлечеш кадри. Поне така е в нормалните общества.
Аз мисля, че това което се случва е хубаво! Недостига на кадри ще избута заплатите до нормални нива, което ще остави на пазара само конкурентните фирми и ще избута тези които разчитат на ангария.
Тук е и момента държавата да поосвободи малко кадри, като намали администацията.
Бизнеса (тоест мутрите) тепърва ще разбират какво следва след като си затриеш средната класа в държавата....
До коментар [#1] от "nqma zna4ka koi":
Аре леко малко. Аз самият съм офис човек, но е спорно дали се създава повече добавена стойност, по-скоро се въртят едни измислени пари.
До коментар [#5] от " tsyrvulan ": Ще те изненадам, че хората работещи с Word и Excel също създават никак не малка добавена стойност. Но да, не говоря за държавната администрация.
В последния абзац се мъдри изречението "Конкуренцията е водеща пречка..." В началото на статията на бизнеса му пречи недостигът на работна ръка, в края му пречи конкуренцията. Тоя бизнес, горкичкият, не иска да работи извън странния български държавен капитализъм. А такъв капитализъм настъпи за кратко време след социализма, и това време свърши. Паднаха през 2014 и последните ограничения за работа на българи в ЕС...кака се ожени.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.