// К1: Средата / Политика
Кабинетът одобри новия проектозакон за спорта
В него е заложена възможност за безвъзмездно отдаване под наем на спортни обекти, които са общинска собственост, и имоти за строеж на такива
Промените може да оставят без държавно финансиране няколко зимни спорта като фигурното пързаляне, шорттрек, хокей на лед и дори биатлона. |
В него са заложени промени по отношение на възможностите за инвестиции в спортни обекти и съоръжения, по отношение на статута, правата и задълженията на спортните организации, както и регламентирането на ниво закон на борбата срещу употребата на допинг. От спортното министерство заявиха, че новият закон ще засили контрола и изискванията към спортните организации, които получават държавно финансиране.
В закона е заложена възможност за безвъзмездно отдаване под наем на спортни обекти и съоръжения и имоти за строеж на спортни обекти и съоръжения, които са държавна или общинска собственост, за срок до 30 години. В момента срокът е 10 години. Новият срок ще важи само в полза на спортен клуб, спортна федерация или обединен спортен клуб, регистриран като юридическо лице с нестопанска цел за общественополезна дейност.
Заявителят на право за ползване под наем се задължава да инвестира сума, не по-малка от петдесет на сто от пазарната оценка на спортния обект, когато става въпрос за срок над десет години. Условието за безвъзмездно право на строеж или отдаване под наем е обектите да са "предназначени за трайно задоволяване на обществени потребности с национално значение в областта на спорта, физическата активност и физическото възпитание".
Още при обсъждането на проектозакона през пролетта спортният министър Красен Кралев коментира, че новата система за отдаване под наем цели да регулира инвестициите в спортната инфраструктура, "защото без такава не може да се прави нито масов спорт, нито елитен".
Промени в условията за финансиране
В законопроекта се предвижда възможност спортните клубове да бъде регистрирани и като всякакъв вид капиталово търговско дружество. В същото време се запазва действащото сега правило финансиране с публични средства да могат да получават само клубовете, регистрирани като юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност.
Спортни клубове ще могат да членуват само в една спортна федерация. Те ще бъдат задължени да имат наети треньорски кадри, за да бъдат вписани в регистъра на спортните организации. От спортното министерство очакват тези две условия да доведат до ограничаването на съществуването на т.нар. клубове фантоми. От своя страна спортните федерации трябва да имат най-малко 15 членуващи клуба, регистрирани в поне три административни области, за да получат лиценз от министъра. В действащия закон изискването е за седем клуба.
Освен това федерациите ще могат да получат държавно финансиране при две условия: ако имат не по-малко от 20 членове или когато картотекиран от тях спортист е спечелил медал за България от олимпийски игри в съответния спорт.
Кой е под риск
Последното изискване може да остави няколко ключови зимни спорта без държавно финансиране. Сред тях попадат фигурното пързаляне и шорттрекът, които са обединени в Българската федерация по кънки, хокеят на лед и дори най-силният зимен спорт - биатлонът.
Ако бъде приет в този си вид, законът или ще остави тези федерации без държавно финансиране, или ще ги принуди да регистрират клубове фантоми, или ще трябва да "върнат в спорта" Евгения Раданова и Екатерина Дафовска.
Още по темата
Обемите в търговията със спортни стоки и нарастващият брой състезания за любители са знак, че българите спортуват повече
17 фев 2018Конкурсът за базите на ЦСКА ще бъде обявен до два месеца, обеща Кралев
Който ги вземе, ще трябва да плати около 1 млн. лева задължения, натрупани от фалиралото дружество
от Дневник,10 юли 2017Приходите на тотализатора спадат с почти 10%
Основната причина са намаляващи постъпления от числовите игри, които са основният конкурентен продукт на държавната компания
5 юли 2017Малко спортисти, още по-малко ентусиасти
Какви са проблемите с математиката и природните науки в училище и как могат да се решат
7 май 2017София избра концесионера с най-ниска инвестиция за велосистемата
"София байкс" ще изгради системата за 1.8 млн. лв. и ще я поддържа 8 години
22 фев 2017
Идеите за нови звена и лица в общината звучат красиво, но въпросът е доколко ще са ефективни на практика
7 дек 2019, 1101 прочитания

Предложението на правителството е това да е началникът на отдел "Инспекторат" във ВКП, което не кореспондира с препоръките на Венецианската комисия
7 дек 2019, 2186 прочитания
7 дек 2019, 2444 прочитания
7 дек 2019, 2163 прочитания
7 дек 2019, 1074 прочитания
7 дек 2019, 954 прочитания
7 дек 2019, 901 прочитания
Месец преди въвеждането им "Булгартрансгаз" ще изчислява какъв ще е ефектът върху пазара