Политикономика на въоръжаването
Трите мегапроекта за модернизация на армията ни стават заложник на сложни външнополитически баланси


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Българският министър-председател Бойко Борисов никога не е крил, че не обича да дава пари за армията. Премиерът нееднократно и недвусмислено е поставял разходите за отбрана назад в своите приоритети и дори не се е притеснявал да определи идеите за закупуване на използвани изтребители като "даване на пари за бракми". Борисов обаче беше принуден сериозно да ревизира неприязънта си към военните в името на международните отношения: заради новата стратегическа концепция на НАТО след анексирането на Крим, а в по-ново време – и заради заплахите на американския президент Тръмп, че няма да пази отказващите да си плащат съюзници. С посещението на френския президент Еманюел Маркон у нас ребусът около бъдещото превъоръжаване на българската армия стана още по-заплетен.
В настоящата геополитическа ситуация ангажиментът за достигане на 2% от БВП за отбрана се превръща в нещо повече от куха политическа мантра и това не са разходи, които лидерът на ГЕРБ (а всъщност който и да е държавен глава на страна от НАТО) ще може да си спести безнаказано. Към момента индикациите са, че в процеса на превъоръжаването премиерът ще се опита да остане равноотдалечен от различите големи съюзнически държави, които са потенциален доставчик на военна техника. Това обаче няма да е лесно, тъй като интересите им често са взаимно изключващи се. В крайна сметка мнозинството със стиснати зъби даде зелена светлина на два военни проекта – за нов тип бойни самолети и модулни патрулни кораби, и започна подготовка на документацията за трети – за нов тип бронирани машини за пехотата. Общата стойност на трите модернизационни програми е внушителна – от порядъка на 3.5 млрд. лв. Отделен обаче е въпросът как тези разходи ще бъдат разпределени във времето, а също така кога проектите ще стартират и в какъв ред. С изявлението си, че "пехотата е царицата на боя" и че авиацията трябва да е последен приоритет, Борисов даде ясен сигнал, че проектите вероятно няма да вървят паралелно.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
да напишеш нещо, което е невярно по няколко различни начина едновременно, си е постижение.
и намирисва на внушение.
"По всяка вероятност обаче тя би била шестколесна, което би я изключило от играта при задаване на задължително изискване бронетранспортьорът да е 8x8. Последното пък ще се наложи, ако бъдат повишени изискванията към параметрите на бронята, въоръжението и превозваните боеприпаси, тъй като всяка допълнителна ос означава по-голяма товароподемност."
Борисов е прав да протака. Съвсем ясно е, че тук играят интересите на военно-промишления комплекс. Не на нашия, разбира се.
Необходимостта от въпросните кораби е спорна. Черно Море е малко и акваторията ни се прострелва с лекота от брега. Вместо кораби за стотици милиони достатъчни са 2-3 мобилни брегови ракетни комплекси. Хърватско купи такива от Швеция. Излизат десетки пъти по-евтино както като цена, така и като експлоатация.
А въпросните 2% от БВП ние и сега ги даваме. Просто ние сме единствения член на НАТО, който не включва разходите за социално осигуряване в бюджета на МО. Ако ги включим 2-та процента ги удряме одма.
Наскоро излезна класация на армиите, мисля че сме на 62 място в света. Румъния и Гърция са пред нас. Не може да продължаваме да протакваме. Никой да не се обиди - вземаме финландските БТРи, Грипените и френските кораби. Меркел ще види че се въоръжаваме с европейско оръжие, а Тръмп не знае къде се намираме на картата.
[quote#3:"Пешката"]Наскоро излезна класация на армиите, мисля че сме на 62 място в света. Румъния и Гърция са пред нас. Не може да продължаваме да протакваме.[/quote]Предлагаш да се надпреварваме с Румъния (22-23 милиона население) или с Гърция (10 милиона население и много по-богата от нас)?
Дето се казва - на гол тумбак чифте пищови. Нека първо ги стигнем по размера на БВП пък тогава да си мерим армиите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.