Николай Нанков: Цената на водата ще се повишава плавно
Министърът на регионалното развитие и благоустройството съобщи, че поскъпването ще става след одобряване първо от местните общности и чак на последно място през КЕВР


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Цената на водата няма да се повиши драстично. Това обеща министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков при откриването на международната конференция "Опазване и устойчиво използване на водите в България", съобщава БНТ. Министърът уточни, че повишението на цената ще става плавно. В момента се изработва дългосрочна стратегия за финансирането на водния сектор в страната заедно със Световната банка, пише "Дневник".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
В Румъния прокуратурата разкри корупционна схема - ПОДКУПИ от французите за някакви чиновници -румънци и Брюно Рош е сменен, поставен под домашен арест. Френската прокуратура също започна също да проучва деянията на Брюно Рош и още няколко от "Веолия", но и ние сме виновни, защото не ходим по протести и митинги.
Във Франция "Веолия" беше осъдена, защото си позволила да намали дебита на няколко семейства, 1 инвалид, 1 възрастна жена, след което те осъдили "Веолия" с подкрепата и помощта на една НПО "Франция-равенство" да им заплати съответно обезщетения от 5000 евро до 15 000 евро, както и да им изпрати извинително писмо за несгодите, които най-своеволно им е причинила.
Във Франция "Веолия" е символ на октопод, мафия, крадец...
В България загубите на питейна вода надхвърлят 60%. Средно за ЕС е 34%, в Румъния е 40%, в Унгария е 26% (по "Капитал"). В същото време цената на водата постоянно се вдига. В София например през 2008 г. кубик вода се продава за 1,05 лв., през януари 2017 г. е 1,82 лв, днес е 2,16 лв, за 2021 г. се прогнозира да е 2,70. Вметвам само, че водата се купува от язовир „Искър“ за 2 стотинки кубика (ноември 2016 г.) Интересно е и съотношението „искане за увеличаване - разрешение“. През май 2016 г. Софийска вода иска 32 % увеличение, а получава 3,4%.
Защо цената на услугата постоянно се увеличава? Защото, ще каже концесионерът, постоянно трябва да се инвестира, за да се намалява загубата на вода. Цифрите обаче показват, че тези загуби не намаляват. През 2008 загубите са 60,26%, а през 2011 г. – 61,5%. През 2008 г. четяхме, че според приетия си бизнес план Софийска вода трябва да свали загубите за 2009 г.на 50%, а за 2010г. – 47%.
Сега за целите на България - загуби през 2016 г. - 49%, а през 2039 г. – 30%. Това разбира се няма как да стане, ако я караме, както я караме. Изчисляват, че за да се поддържа мрежата в настоящото състояние , всяка година трябва да се отделят по 400 млн евро инвестиции, а ние средно отделяме по 100 млн.
Водата се купува от язовир „Искър“ за 2 стотинки кубика (ноември 2016 г.) Интересно е и съотношението „искане за увеличаване - разрешение“. През май 2016 г. Софийска вода иска 32 % увеличение, а получава 3,4%.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.