Да опитомиш природата
Популярният американски фермер Джоел Салатин вярва, че като резултат от земеделието ресурсите на Земята трябва да се подобряват, а регулациите и субсидиите са враг на добрата храна
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Живеем в общество, в което хората са далеч по-заинтересувани от боди пиърсинга, най-новата мода в прическите и Холивуд, отколкото от храната си... По-лесно достъпно е да дадеш на детето си да изпие 5 кутийки кока-кола, отколкото да купиш чаша прясно издоено фермерско мляко за него. Хора, това не е нормално!", с тези думи фермерът Джоел Салатин обяснява пред Talks at Google за скъсаната връзка между човека, храната и природата. Салатин е посветил живота си на нейното възстановяване по няколко начина – първо, чрез личния пример на семейната ферма Polyface, в която по интегриран начин, без химикали и ГМО и с достъп до всички природни ресурси се отглеждат животни, осигуряващи продукция на 4 хил. семейства, 10 магазина и 50 ресторанта. Второ, чрез писане на книги и разпространение на знание за връщането към природосъобразното земеделие и постигането на икономическа ефективност на фермите, и трето, през десетки срещи с широката публика, за която фермерът е като вирус, заразяващ съзнанието. Сега част от тази зараза се пренесе и в България, където Салатин гостува за пръв път, за да проведе майсторски класове, срещи с почитатели и лекции. Той беше тук по покана на собственика на "Чифлик Ливади" Филип Харманджиев, който е последовател на същите земеделски методи. Харманджиев описва Салатин като много повече от фермер. "Той е икономист, защото прави модели малката ферма да бъде печеливша. Той е политик... Лечител, който лекува хората с храна. Свещеник, който просвещава. Фермерска рок звезда. Един човек, който работи за общото здраве – на нас, на животните и на почвата, която ни храни."
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Кога ли този човек си гледа фермата, като постоянно обикаля света и пише книги. Поредният продавач на мечти. Не че не е прав за субсидиите, регулациите и сертифицираното и шедро финансирано биоземеделие. Има само един генерален проблем в неговата философия, не това не е цената на продукцията, а добивите. Ако си представим че всички минат на този патриахално идиличен начин на отглеждане, то ще трябва да решим какво да правим с поне половината от населението на земята!
До коментар [#1] от "www":
Добра е философията, но не е приложима навсякъде и за всеки. То е ясто, че има например датчани, с висок жизнен стадарт, които ще се хранят от такъв тип ферми, което е супер, но ще ги има и другите, които живеят във висока степен на лишения, които няма да се интересуват, дали месото, което са си купили, е от животно, което е расло, слушайки класическа музика.
До коментар [#1] от "www":
Проблемът е че хората са много, а земята малко. Населението требва да ограничава своя брой, друг начин нема, в противен случай не може да се постигне добър живот и качествена храна. Ние в България сме горе-долу добре като гъстота, но другите ... За да има достатъчно земеделска земя и пасища, риба в моретата, горски гъби и пр., но и дива природа, гори, чист въздух, то всички следва да ограничат своята раждаемост чрез различни мерки.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.