Депутатите решиха: Без десетгодишна абсолютна давност за длъжници
Парламентът окончателно прие промените в Гражданско-процесуалния кодекс, но дебатът за личния фалит остава
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Парламентът отхвърли предложението за въвеждане на 10-годишна абсолютна давност, след изтичането на която да се погасяват всички необезпечени задължения на граждани.
Спорът как да се реши проблемът с т.нар. вечен длъжник обаче остава съвсем актуален, стана ясно от дискусията в пленарната зала при окончателното гласуване на второ четене на промените в Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК) в сряда. Според една част от депутатите алтернативата е във въвеждането на личния фалит за граждани, което трябва да стане с отделен закон. Според други – експериментът с частния фалит е също толкова неподходящ и дори опасен, колкото и абсолютната давност. Съвсем отделен е въпросът пък дали въобще може да се говори за съществуването на проблем "вечен длъжник", или той е неактуален от времето на кризата насам, каквото мнение споделят редица експерти.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Че как така ще има "личен фалит"? От какво ще живеят съдия изпълнителите и кредиторите? Банките не печелят от кредити за промишлеността! български комунокапитализъм!
Кога е мислил за хората суджука,че да мисли и сега?
Но решение има...и светлина в тунела има. ЕС ще постанови до...(дата) всички страни членки да съобразят зоконодателствеото си п тази тема.
Тогава този дето прикрива обира КТБ и еничерското ограбване на населението от банки,лихари и мутри ,ще се удри в гърдите и ще си присвои заслугите.
Научна конференция моля ви се!!!! Доктрина!!! За какво е това? Политиците имат дългосрочен пла за ограбването на населението. Научна конференция!!! Научно да ви обяснят,че не е виновен този дето дава зелника,а оня неукият дето го яде!
Тзи политическа класа започва да придобива робовладелчески образ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.