През 2018 г. държавата отново ще разполага с много пари: планира да похарчи с над 2.55 млрд. лв. повече спрямо заложеното за тази година, или общо над 39 млрд. лв. От тях 1.1 млрд. лв. дори няма да ги е събрала и ще са дефицит. Това става ясно от проекта на бюджет за 2018 г., публикуван на сайта на Министерството на финансите. Промяната накратко е: увеличение на заплати в обществения сектор, за здравеопазване и за социални плащания и пенсии.
Извън тях бюджетът не се различава значително от миналогодишния, донякъде и защото липсват реформи в публичните системи. Голяма част от неслучилите се големи проекти през тази година като магистрала "Струма", жп инфраструктура, военни сделки и част от еврофондовете се прехвърлят за 2018 г. Това донякъде може да обясни и защо, въпреки че ръководеното от Владислав Горанов ведомство очаква тази година бюджетът да е балансиран, догодина отново се залага касов дефицит от 1% от БВП. И то във времена, в които се очаква икономиката да расте над потенциала си, а пазарът на труда се възстановява до предкризисните си нива. За 2018 г. държавата залага 3.9% ръст на БВП, движен основно от повече потребление.
Откъде идват приходите
През следващата година държавата планира да събере с 3 млрд. лв. повече спрямо плана за миналата година, или общо 38.3 млрд. лв., което е 36.2% от очаквания БВП, основно заради увеличени постъпления от данъци и осигуровки. Двете големи пера, които растат с по около 1 млрд. лв., са ДДС и осигурителни вноски. Постъпленията от косвения данък се увеличават заради очакванията за ръст на цените на горива, метали и храни, повече потребление на домакинствата, увеличението на акцизите на цигарите (108 млн. лв. от тази мярка).
Кой получава повече
Правителството обявява за приоритетни области образование, отбрана и сигурност, социална сфера, здравеопазване. Така догодина Здравната каса ще получи с 400 млн. лв. повече. Отделно са предвидени 19.7 млн. лв. за увеличение на заплатите в спешната помощ.
Продължава и поетапното увеличение на учителските възнаграждения. То засяга 89 хил. педагогически специалисти. Догодина сумата, която трябва да покрие това и следващото повишение, нараства до 330 млн. лв. Ще се въведе и механизъм за допълнително финансиране при работа с деца от уязвими групи, приоритетни направления и защитени специалности.
Министерство на отбраната ще получи вече обявените 100 млн. лв. за увеличение на заплатите в системата. МВР пък ще вземе с 55 млн. лв. отгоре, като по-рано този месец стана ясно, че голяма част от парите ще отидат за по-високи заплати на полицаите на терен. За общинските администрации са предвидени 23 млн. лв. повече за персонал. Вероятно една част от тази сума е заради ръста на минималната заплата и по-високата осигуровка за фонд "Пенсии".
Правителството залага и около 1 млрд. лв. повече за социални разходи. Половината от тях са за предвиденото увеличение на пенсиите от средата на 2018 г. с 3.8%. В резултат на промените се очаква средната пенсия да достигне 363 лв.
По ведомства най-голямо увеличение на разходите ще получи Министерството на образованието и науката - с 20% до 584 млн. лв. Следват го финансовото ведомство, Министерство на културата и съдебната власт (виж таблицата). Ведомството с най-голям бюджет отново е МВР, което ще разполага с почти 1.3 млрд. лв. Най-малко средства са предвидени за външното, транспортното и енергийното ведомство.
Расте и бюджетната субсидия за НКЖИ - с 10 млн. лв. до 145 млн. лв., за БДЖ остава непроменена - 175 млн. лв.
Дълг – само от вътрешния пазар
Страната отново няма да излиза на външните пазари на дълг. Догодина има плащания общо за 1.6 млрд. лв., като до 1 млрд. лв. от тях ще може да се наберат от вътрешния пазар под формата на ДЦК. Останалата част ще бъдат изплатени от фискалния резерв. Той отново е фиксиран на 4.5 млрд. лв. към края на годината.
От финансовото ведомство обясняват, че очакват към края на 2018 г. държавният дълг да спадне до 23.5 млрд. лв., или 22.3% от прогнозирания БВП. "При намаляващо съотношение на държавния дълг към прогнозния БВП се очаква към края на 2020 г. дългът да възлезе на 23.8 млрд. лв. (20% от БВП)", се посочва в мотивите към проектобюджета. И още, че през периода 2018 - 2020 г. дълговото финансиране под формата на ДЦК се очаква да бъде в рамките на 1-1.2 млрд. лв. годишно.
Какво се променя
- Осигурителната вноска за пенсия се увеличава с 1 процентен пункт.- Административно се вдигат минималните осигурителни прагове с 3.9%
- Минималната заплата става 510 лв.
- Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица се вдига до 510 лв. За 2018 г.; за 2019 г. – 560 лв.; за 2020 г. – 610 лв.
- Минималният осигурителен доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители скача от 300 лв. на 480 лв.
- Продължава увеличаването на възрастта за пенсия от 1 януари всяка година с по 2 месеца за жените и с по 1 месец за мъжете.
- Пенсиите порастват с 3.8%, като средната ще е 363.6 лв. през 2018 г.
- Увеличава се обезщетението за отглеждане на дете от едно- до двегодишна възраст – от 340 на 380 лв.
- Расте минималният дневен размер на обезщетението за безработица – от 7.20 на 9 лв.
През 2018 г. държавата отново ще разполага с много пари: планира да похарчи с над 2.55 млрд. лв. повече спрямо заложеното за тази година, или общо над 39 млрд. лв. От тях 1.1 млрд. лв. дори няма да ги е събрала и ще са дефицит. Това става ясно от проекта на бюджет за 2018 г., публикуван на сайта на Министерството на финансите. Промяната накратко е: увеличение на заплати в обществения сектор, за здравеопазване и за социални плащания и пенсии.
Благодарим ви, че четете Капитал!
Още от Капитал




5 коментара
Дори от бюджета намирисва на предсрочни избори
До коментар [#1] от "Grimalkin":
,,Дори от бюджета намирисва на предсрочни избори ,,
Още от 2014 ви четем чревени тролове от синия спектър
Както казах в началото на тази година. Дефицит няма. За добро или лошо, България е в добро финансово здраве. Видимо не изтеглихме онези "20 млрд. дълг" или там както ги изкарваха. Време е да изринем кочината в Народното събрание и да дадем шанс на съвестни хора като Христо Иванов да реформират съдебната система. Достигнахме лимита си и само при качествена промяна на управлението ще можем да просперираме занапред.
До коментар [#2] от "сидер":
И мен ме брой. Не мисля че има здравомислещ човек в България, който да не вижда популизма в финансовото управление. Не че има нещо лошо да се вдигат заплати, но сега беше времето да се реформират тежки системи като МВР например. Само с едно вдигане на заплати няма да се предпазим от бъдеща криза.
Сегашната ситуация много прилича на управлението на Станишев - бум в световната икономика, като косвен резултат повече и в българската. Но .. нула реформи!
Реформи се правят само от дясно управление. За съжаление такова отдавна няма, а не се очертава (предвид липсата на дясна партия).