Интересът на инвеститори към новите емисии ДЦК на България продължава да е висок. Това става ясно от публикуваните резултати от проведения в понеделник аукцион, при който правителството се финансира за девети път тази година. Министерството на финансите преотвори емисия 7.5-годишни ДЦК, като продадените облигации са за 85 млн. в., а средната доходност е отново рекордно ниска за този матуритет - 0.42%. За сравнение - преди месец, когато беше първият аукцион за тази емисия, доходността беше с 27 базисни пункта по-висока. На 23 октомври спредът спрямо германските федерални облигации в този сегмент е в размер на 37 базисни пункта и намалява с 26 базисни пункта в сравнение с резултатите от предходния аукцион.
Министерството на финансите емитира за втори път тази година облигации със срок 7 години и 6 месеца за 85 млн. лв., в резултат на което общият обем на емисията достига 170 млн. лв. Инвеститорите са подали поръчки за над 188 млн. лв., като така коефициентът на покритие достига 2.21. Силният интерес може да се обясни с високата ликвидност в банковата система и по-слабата активност на държавата на първичния пазар на дълг преди година.
Купонът по държавните облигации е фиксиран на 0.8% годишно, а средната цена, постигната от аукциона, е 101.93 лв. за 100 лв. номинал. Така се определя и доходността - като функция от лихвата и цената. Колкото по-висока е цената за 100 лв. номинал, толкова доходността е по-ниска, което я прави и по-изгодна за емитента (държавата), и обратно - ако цената е по-ниска, това означава по-висока доходност за инвеститорите и повече разходи за бюджета.
Най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките - 60.1%, следвани от пенсионните и гаранционните фондове с 28.1% и други инвеститори с 11.8%. Интересно е, че банките са проявили най-голям интерес. Традиционно инвеститори, банки и застрахователи предпочитат по-къси облигации, докато пенсионните и гаранционните фондове търсят дългосрочни ценни книжа.
Държавният дълг ще намалява през следващите три години
Делът на държавния дълг спрямо БВП ще се понижи до 20% до 2020 г. според проекта на Стратегия за управление на държавния дълг 2018 - 2020, изготвен от Министерството на финансите. Като дял задлъжнялостта може да намалява, но очакванията са други в номинално отношение - леко да се повиши спрямо тази година, но увеличението ще се компенсира от очаквания ръст на БВП (3.9% годишно между 2018 и 2020 г.). Финансовото ведомство ще заложи предимно на вътрешно финансиране при емитирането на ДЦК. Падежиращият дълг в обращение се очаква да бъде около 1 - 1.6 млрд. лв. годишно от 2018 до 2020 г. От другата страна на уравнението са плановете за емитиране на ДЦК за финансиране на бюджета през следващите три години, като сумата се равнява на около 1 - 1.2 млрд. лв. годишно. Лихвените разходи по дълга се запазват относително непроменени през следващите години - около 700 млн. лв. годишно, което се равнява на под 1% от БВП. Слабо влияние ще имат измененията на валутни курсове и лихвени проценти, било то и драстични. Очакванията на ведомството са държавният дълг да падне до 23.7% от БВП до края на 2017 г., което е едно от най-ниските нива сред страните - членки на ЕС.Интересът на инвеститори към новите емисии ДЦК на България продължава да е висок. Това става ясно от публикуваните резултати от проведения в понеделник аукцион, при който правителството се финансира за девети път тази година. Министерството на финансите преотвори емисия 7.5-годишни ДЦК, като продадените облигации са за 85 млн. в., а средната доходност е отново рекордно ниска за този матуритет - 0.42%. За сравнение - преди месец, когато беше първият аукцион за тази емисия, доходността беше с 27 базисни пункта по-висока. На 23 октомври спредът спрямо германските федерални облигации в този сегмент е в размер на 37 базисни пункта и намалява с 26 базисни пункта в сравнение с резултатите от предходния аукцион.
1 коментар
Всички разбрахме за фалшивите болнични, че се източвала системата и колко милиона са изплатени. Защо никой не каза колко сте събрали от фонд болнични и има ли дефицит? Или просто не ви се дава толкова!