ИПИ: Бюджет 2018 г. може да е с излишък и с по-ниски данъци
Според икономистите в момент на икономически подем държавата трябва да спестява, за да създаде буфер срещу бъдещи кризи


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
По време на икономически растеж правителството трябва да трупа излишъци, за да може да посрещне последиците от нова евентуална криза. Вместо това бюджет 2018 отново е планиран на дефицит от 1.1 млрд. лв., в него липсват и реформи, които да направят растящите разходи на държавата по-ефективни. За това предупредиха икономистите от Института за пазарна икономика (ИПИ), които за 15-а поредна година представиха своя алтернативен бюджет. Той е с положително бюджетно салдо от над 1.1 млрд. лв., по-ниски данъци и оптимизирани разходи. Според икономистите по този начин публичните финанси ще се стабилизират, ще се ограничи безконтролното изразходване на средства и ще се създадат условия за реформи. Те допълват, че ЕК системно препоръчва излишъци при растеж на икономиката, дефицити при спад.
"Имаме излишък към ноември от 2.4 млрд. лв., икономиката расте рекордно, вдигат се някои данъци, и в същото време в бюджета за другата година правителството залага дефицит. Тези три неща не би трябвало да се случват заедно", коментира Петър Ганев, старши икономист в ИПИ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
"Калоян Стайков изчислява, че ако преди кризата разполагаемите средства във фискалния резерв са били около 9% от БВП, сега те са под 6%."
Което е супер. Оттогава БВП е нараснал доста. А следващата криза няма да дойде в близките няколко месеца. Убеден съм, че и догодина няма да сме на дефицит (както през последната година и тази).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.