С помощта на БАН ГЕРБ вдъхва нов живот на АЕЦ "Белене"
Няма нито един жизнеспособен сценарий без участието на държавата, казват икономистите. Правителството ще започне консултации в парламента


Ивайло Георгиев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Не е ядрена физика", гласи популярният израз, когато някой иска да покаже, че нещо е елементарно. Да извадиш доклад, който да оправдае построяването на ядрена централа, оказва се, също не е толкова сложна задача. Това е изводът след представянето на прословутия доклад на БАН за необходимостта и икономическата полза от строителството на АЕЦ "Белене" в четвъртък (16 ноември). В него се казва, че централата може да бъде финансово жизнеспособна при определена цена на тока в следващите 2 десетилетия, таван на разходите от 10.5 млрд. евро, ниска лихва и участие на държавата.
Още с това, че представянето на ключовия документ се забави спрямо първоначално обявените срокове (по проект докладът трябваше да излезе края на септември), се появиха догадки за "игри" с многото заложени параметри, които да вдъхнат живот на проекта. И наистина, докато в първоначалния и междинния проект на доклада (с които "Капитал" разполага и описа) се казваше, че изграждането на атомната централа е финансово нежизнеспособно, в окончателния вариант тази съществена позиция е претърпяла коренна промяна.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
31 коментара
Ех, бедно село сме.... но ще си купуваме "бял слон". Ако сагата Белене продължи..... и пра-пра-правнуците ни не могат да я платят.
Вместо да се ровят в приватизацията, откъдето нищо няма да излезе, няма ли най-после да подведат под отговорност тези изпълнителни директори на НЕК и техните покровители - министрите Овчаров и Димитров, които са си позволили да купуват такова скъпо оборудване без да е подписан договор за строителството на АЕЦ? Защо мълчат по въпроса и Борисов, и Цацаров? ДПС няма ли да предложи законопроект за разграбването на Белене?
Не е хубаво да се мисли така, но вече ми се ще да тресне едно земетресение и да затрупа най-после гьола в Белене.
За колко ли сребърника, пардон - рубли, учЕните от БАН си продадоха душите!?
Така е! Щом доходите ти идват от държавната хранилка и Големия началник каже, че земята е плоска - плоска ще е!
По въпросът за закупуването на ненужно оборудване за милиарди, без договр, бойку много има какво да каже. Но няма прокуратура, за да го разпита. И за това, неупълномощеният чиновник, който реално е подписал поръчката за 1.3 милиарда лева, днес е заместник министър, в правителството на Борисов.
Така се получава, като министър председателя играе белот със представителя на Росатом. И понеже явно е загубил, тия плащания по милиард или два годишно ще продължат още някое друго деситилетие.
АЕЦ "БЕЛЕНЕ " Е ЕДНО ТОТАЛНО ИКОНОМИЧЕСКО БЕЗУМИЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
До коментар [#1] от "chichka":
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Вече вземам да има сериозни подозрения,че управляващите у нас тикат нещата към реализирането на това икономическо безумие,за да могат да окрадат колкото могат и отива ще доведе до фалит на България в крайна сметка
БАН.....ан
Българска Академия на Неуките!
На копчето балтон.На златното копче , още по-скъп балтон . Няма вариант при който проекта да е печеливш. Със сигурност не може да се намери частен инвеститор при пазарни условия. Когато бе рестартиран проекта също имаше разни доклади . Още тогава бе ясно ,че няма смисъл от него и е губещ, но царското правителство го започна . Изобщо не е случайно че следващото на Станишев се размота и не приключи проекта . Той е неизгоден и елементарно може да се сметне , че ако се реализира е най-лошият вариант защото загубите ще се трупат и трупат през годините . Реакторите на скраб ще ни излезе по-евтино отколкото строиелството , защото то е невъзможно без държавата да поеме загубите като участва и изкупува след това произведената електроенергия. Просто друг вариант няма . И защо трябваше да се изпишат 1000 страници , след като условията не са се променили към по-добро от времето когато бе спрян проекта . Ясно е защо . Ако на някой не му е ясно ще обясня . Става въпрос за интереси и отговорност. Ако докладът е подвеждащ, кой носи отговорността ? Какво би трябвало да се случи , ако той бе определено отрицателен , ако казва че няма печеливш вариант , че загубите само могат да се минимизират, ако евентуално се намери купувач на реакторите или проекта и то на безценица ? Кой би трябвало да понесе отговорността за загубите ? Но сега ще умуваме , пък ще търсим инвеститори , пък ще се пазарим и ще харчим за консервация на реакторите и какво ли не . Колко ще продължи това ?
Поредната манипулативна статия в стил "те са лоши, със сигурност ЩЕ напртавят еди си какво". За последните 20 години, точнп ГЕРБ систематично и постоянно се противопоставя на руските енергийни проекти. Спря АЕЦ Белене, спря нефторовода Бургас-Александрополис, спря Южен Поток защото са корупционни проекти без никаква нужда и отгоре на това не съответстват на европейските правила
Това са фактите а срещо тях седят заклинания на капиталци за някакви страшни и коварни планове. И не, няма да стене, няма да има нов АЕЦ в България, нито застен още по малко пък държавен. Съществуващия ще си изкара проектния срок и след 20-30 години ше се свърши с тази опасна технология.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.