Европа е тясна за маршалския жезъл на Борисов
Споразумението между 23 - страни членки на ЕС, за засилване на военното сътрудничество е далече от амбициите на българския премиер за европейска армия


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В последните няколко месеца при всяко посещение в Брюксел министър-председателят Бойко Борисов влиза в ролята на военен стратег. Премиерът не престава да споменава заплахата от война, говори за предислокации на европейските армии или пък задава въпроса кой е врагът на Европа и защо е натискът за превъоръжаване. Да ни дадат откъде ще дойдат заплахите... Искам да знам срещу кого, как и защо и как Европа като цяло ще отговори на тези предизвикателства, как южният фланг на НАТО ще се пази, попита наскоро Борисов председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Акцентът именно върху това, почти заглуши насърчението на Юнкер, че България е готова за еврозоната.
Отчасти обяснението за това може да е трупането на рейтинг. По данни на "Алфа рисърч" от лятото на 2017 г. 54% от българите очакват следващите години да донесат повече конфликти и нестабилност по света, така че антивоенният тон на премиера и критиката му за нуждата от превъоръжаване се приемат добре. Но това, което мотивира Борисов, със сигурност са започналите преди година опити за по-тясна интеграция в областта на отбраната между страните - членки на ЕС. Те се материализираха тази седмица в договореното от 23 страни членки създаване на "Постоянно структурирано сътрудничество в областта на отбраната", или ПЕСКО (както е по-известно по английската си абревиатура).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
И така.... Нахокахме Бат Боко, а не виждаме, че Европа, доскоро икономически гигант, е политическо джудже и малко братче на САЩ във военно отношение. Иначе не би ревяло, че махленският хулиган Русю му разваля играта.
Ако един политически субект сам е решил да се откаже от значението си, това не означава, че няма кой да го замести.
Ние къде сме в тази игра
Къде сме зависи от нас и от политиката, която водим. Ако сме силна икономика и стабилна европейска държава, сме равни на Австрия, Холандия и т.н. - средна европейска държава. Ако сме с шизофренична външна политика - в НАТО, но първи приятели с Русия - ще ни търпят, но рядко ще се съобразяват с нас.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.