Новият брой:
Какво се случва в държавата

Чия е вината за лошото състояние на язовир "Бели Искър"

Година и половина след като е установено, че състоянието на язовира, който захранва София, е опасно, все още никой не е поел отговорност за ремонта

Язовир "Бели Искър", вододайна зона
Язовир "Бели Искър", вододайна зона
Язовир "Бели Искър", вододайна зона    ©  Надежда Чипева
Язовир "Бели Искър", вододайна зона    ©  Надежда Чипева
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Има язовир над столицата, за който никой не отговаря. Това е изводът от скандала покрай "Бели Искър", който започна в сряда, след като прокуратурата оповести резултатите от проверка за стопанисването на язовирите в страната. Специално лошото състояние на язовир "Бели Искър" създава опасност за населението и материалните ресурси и се касае за крупен язовир в близост и над София, пише в сигнала на завеждащия отдел "Надзор за законност" във Върховната административна прокуратурата (ВАП) прокурор В. Малинов, изпратен до премиера Бойко Борисов чрез главния прокурор Цацаров.

От проверката на прокуратурата става ясно, че година и половина след като анализ на МРРБ установява, че състоянието на "Бели Искър" е опасно и се налага ремонт и ограничения в натоварването, все още никой не е предприел необходимите рехабилитационни и укрепителни работи на язовирната стена. Отговорността за финансирането на поддръжката се прехвърля между няколко министерства, дружеството-концесионер "Софийска вода", Столичната община и областната управа. След оповестяването на проблема, всяка от тези институции разпространи становище, с което се оневинява и прехвърля вината на останалите.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    mickmick avatar :-|
    mickmick
    • - 2

    То да е само язовира.. ами тръбите? Някой може ли да направи оценка на цената на всички тия съоръжения в момента? И как ще се покриват всички разходи капиталови и текущи само от концесионера? Колко трябва да струва тогава един кубик вода?

    Въобще има ли хора дето могат да смятат, а не да са "юристи"?

    Нередност?
  • 2
    mickmick avatar :-|
    mickmick

    Интрересно колко ли е капитала на Софийска вода.. да не им излезе по-изгодно да обявят фалит и готово.

    Нередност?
  • 3
    kdo52372883 avatar :-?
    kdo52372883
    • + 8

    Добре аслъ, че си имаме прокуратура - която, вместо да се занимава с това да лови престъпници, се занимава и с такива въпроси.

    Но при все иронията, хубаво правят все пак, че повдигат въпроса по този начин. Ето обаче истински важният въпрос - защо всичките му там институции, контролни органи и регулатори у нас живеят в някакво безвремие?! Защо са обхванати от ступорно безхаберие и тъпоумен непукизъм?! Защо се активират само когато някой от прокуратурата даде брифинг? Какво чакат тия хора - да гръмне някой язовир и после да ги подведат под наказателна отговорност ли? Само тогава ли ще се задействат? А дали - и тогава?

    За съжаление, този принцип важи за почти всички "контролни" органи у нас. С оглед на което, имам едно конструктивно предложение - нека ги закрием всичките! Без изключение! В това число и БНБ и КФН. След това нека удвоим - или утроим - щата на Върховна Административна Прокуратура (някой да е виждал такова животно другаде по света?!) - за да могат те да поемат де що има контролни, надзорни и прочее фунцкии. Така надзорът ще може директно да повдига и обвинения - след като се вижда, че само с писма и убеждаване не става. И като загърмят за затвора разните му там кметчета, управители и прочее, може би вече ще цъфнем и ще вържем. Нерде с язовири, нерде с други неща. Амин!

    Нередност?
  • narodaeverekciq

    Само като прочетеш следното изречение и ти става ясно "Любопитното е, че според становище на КЕВР, а и според столичния кмет Йорданка Фандъкова, концесионерът "Софийска вода"..." т.е правят пари на наш гръб от язовира но поддръжка нулева. Ами Софийска вода да си я вземем обратно да си е държавно дружество и така ще си се реши проблема, пък ако трябва и да ми вдигнат парите за кубик вода, но ще знам че ще има отговорен за това че ще се събудя от 5м приливна вълна от спукана язовирна стена!

    Нередност?
Нов коментар