ИПИ: Икономическият растеж разделя още повече регионите в България
Начело по развитие се нареждат София и Габрово, а Смолян е положителен пример за подобряване на училищното образование


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
С ускорението на икономическия растеж в България нараства и разделението между областите. Разликата между благосъстоянието на най-богатата (столицата) и най-бедната област (Сливен) е около 4.5 пъти. Това, което отличава икономически силните региони от по-слабите, е предимно притокът на инвестиции, които подхранват заетостта и растежа на доходите, а оттам водят и до по-висок стандарт на живот. Това са част от изводите на тазгодишното издание "Регионални профили: Показатели за развитие" на Института за пазарна икономика (ИПИ).
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Добре де, в Кърджали хем безработицата е 1.7%, хем Икономическото развитие слабо,като в Силистра, където безработицата е 16,7%.
Габрово?! Томи си е направил новогодишен подарък!
И какво се оказа: с магистрала Тракия, с Тракия икономическа зона, с инвестиции за подготовка за столица на културата и много ПР, Пловдив дори не е в първите 5 по икономическо развитие. Ами града-витрина на ГЕРБ Бургас къде е !? Естествено, че София е първа. 2 млрд от 8 млрд европари отиват именно там за "жизнено важното" за цяла България софийско метро. Така и не разбраха някои герберски общини и икономически мислители от БСП, че със строителство, туризъм, обществени поръчки за наши хора и , любимото на проф. Гечев, индустриализация, не се прави устойчив икономически растеж, просто защото разчита на конюнктура и евтина работна ръка. Това са сектори за държави от втория и третия свят. А безработицата е ниска поради емиграцията и защото има все още съгласни са работят за смешни заплати при равна със запада производителност ( на пример в "Тракия икономическа зона"). Но от хора, които не инвестират в образование и наричат ИТ-сектора и аутсорсинга "икономика на иновациите", какво може да се очаква. Ами, когато нашите айтита, ейчари и колцентрове станат скъпи спрямо тези в Индия и Китай, кое нашите икономисти ще наричат иновация? Белене? :)
"Само в Плевен и Пловдив се наблюдава трайно застигане на средните за България нива. (на заплати) "
... при това положение, защо Плевен е с "незадоволително" развитие?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.