Парламентът окончателно прие здравния мораториум
Въпреки острите критики през 2018 г. здравната каса няма да плаща за нови модерни клиники и нови лекарства


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Въпреки острите критики на съсловни сдружения, протестите на пациентски организации и заканата на омбудсмана Мая Манолова, че ще сезира Конституционния съд, депутатите гласуваха окончателно въвеждането на едногодишен мораториум за финансирането на нови лекарства и сключването на договори с нови лечебни заведения или отделения през 2018 г. Мотивът бе, че така касата ще има време за "глътка въздух", за да може да се прецизират разходите й занапред.
С нови болници и отделения касата ще сключва договор само ако в съответното населено място няма други такива. Това на практика означава, че София и други големи градове, където са концентрирани повече болници, ще бъдат лишени от модерни инвестиции в идната година. Забраната за финансиране на лекарства пък обхваща модерни и скъпи медикаменти и няма да се отнася за генерични медикаменти – точно копие на оригиналното лекарство след изтичане на патента, което е и значително по-евтино.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Този мораториум е белег за нищожния експертен потенциал на г-н Ананиев в битността му на министър на здравеопазването.
Генеричното лекарство наистина ползва същата активна съставка като оригиналното лекарство, но чак след като изтече срока на патента му, който обикновено е 20 г. Демек току-що появилият се генерик е реплика на лекарство, появило се на пазара чак през 2000 г. и отговарящо на тогавашното ниво на фармацията. А оттогава тя са се развила главоломно. Лечението на много заболявания оттогава е станало възможно. Не и за българското здравеопазване.
Неспособността на Борисов да управлява най-добре проличава с избора му на здравен министър.
Ограничиха свободната конкуренция и замразиха доходите на докторите. Така де, какво се бяха разпищолили.
Качеството ще падне, но аз и без друго ходя на частно, така че не ми влияе.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.