Защо има смисъл да рециклирате
Системата за преработка на отпадъци в София работи, макар и все още трудно и с побутване. За да произвежда повече смисъл и пари, трябва да участват повече хора


Лия Панайотова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Системата за рециклиране на София работи, макар и все още трудно и с побутване
- За да започне да произвежда повече средства и смисъл, в нея трябва да участват повече хора
- Това ще изисква комбинация от поощрения и санкции, които към момента не функционират.
Боклукът. Този остатъчен продукт на съвременната цивилизация, който магически се изпарява от контейнерите, в които го хвърляме всеки ден. Само шумът от нощните камиони и миризмата на понякога преливащите кофи ни напомня, че живеем върху планини от остатъци, които депонираме някъде далеч от очите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Знае ли някой, дали в Бългагия се рециклират PS, PP и PVC?
Също така - дали някой рециклира стъкло за прозорци?
Статията е повърхностна. Цветните контейнери са фиксиран брой - по 1 на 800 жители. Може да напишете 100 жалби до общината, единственият резултате ще бъде да вземат контейнера от някоя другата улица и да изместят проблема там.
СПТО няма как да рециклира съдържание, което боклукчийският камион смесва и пресова стотици пъти по маршрута си, след всяко вдигане на нова кофа. Ако магнитът успее да хване нещо, това е. Другото - за изгаряне.
Изхвърлям разделно защото ми е предоставена тази възможност. Често събирам отпадъците си за рециклиране, когато съм на място без контейнери за разделно събиране и си ги превозвам до близкия град, където ги изхвърлями разделно. Не разбирам аргументи против разделното събиране.
До коментар [#3] от "vzoran":
Няма нито един аргумент. Пълна подигравка е да има по 1 кофа на улица, когато 40-45% от битовите отпадъци са годни за рециклиране, а остатъкът до 100% - за компостиране. Ако контейнерите са пропорционални на изхвърляната смет, трябва пред всеки блок да стои 1 голям жълт, 1 зелен за бутилките, 1 голям кафяв за компостиране и сегашната поцинкована кофа да е най-малката в края.
До коментар [#2] от "cinik":
Най-голямото безумие е жълтата кофа, в която се събират метални, пластмасови и хартиени отпадъци, и която съответно е винаги препълнена! А за отделни кофи за различните видове стъкло каквито имаше в Швейцария въобще не смея и да си мечтая!
Статията е много добра, дано достигне повече хора.
При мен цветните кофи често се препълват и хората оставят боклука до тях, което е адски неприятно. Няма линкак да се извозват по-често?
Аз съм свидетел, че в Студ. град между 6 и 8 часа с РАЗЛИЧНИ камиони се взимат различните типове отпадъци. Остава единствено хората да не ползват кофите им като за общи отпадъци...
До коментар [#4] от "cinik":
Зависи къде живееш и какво потребяваш. В големите градове ядящи junk и полуфабрикати може да се рециклира почти всичко. В нас има 1 кошничка за общи отпадъци.
Ефективно рециклиране се извършва от дейците на Евророма и Съюз на Клошарите - събират всичко годно за оползотворяване по най-съвременната технология с изсипване на контейнера.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.