// К1: Средата / Политика
Ходенето на училище не трябва да бъде мъчение
Центърът за приобщаващо образование разказа за проект, който създава по-добра нагласа за учене
Проблемът с интереса и мотивацията за учене не е само част от емоционалния комфорт, но има пряко влияние върху икономиката и политиката. Това беше една от причините през есента Министерството на образованието да започне инициатива за връщане на децата в училище. Най-общо по данни на ведомството се "губеха" около 200 000 деца. Само за последната година не са влезли в клас 21 000 от тях.
Добрият пример според ЦПО
След продължително проучване и анализ на проблема екипът на ЦПО решил да ползва примера на канадската организация Career Trek. Тяхната идея е да запознаят учениците с различни професии, за да могат да преоценят престоя си в училище като средство за постигане на желаната кариерна цел.
За да приложат канадския опит на българска почва, от ЦПО най-напред намират партньори - освен СУ "Христо Смирненски" от гр. Брезово успяват да запалят и директора на СУ "Георги Бенковски" от гр. Тетевен Маринела Маркова. Спират се на малки населени места, тъй като в България повечето от отпадащите ученици са именно от такива. Насочват се към шести клас - точно година преди сериозните изпити за гимназиална степен и преди децата да вземат първото си важно решение за бъдещето. Според Цветан Кадиев е важно да се включат всички, а не само да се таргетират тези в риск, например за да "общуват помежду си и да им се помогне да намерят това, което ги интересува".
Привличат и представители на местния бизнес. През първия срок децата посещават всяка от фирмите и опитват да участват в работния процес, разбира се, под надзора на учител.
През втория срок всяко дете избира един тип работа, в която да се развива и в която да участва - в местното горско и ловно стопанство, лаборант в завод за гъши пух, IT специалист, екскурзовод, ветеринарен лекар, пчелар, организатор на събития, детски учител и др.
Според ЦПО резултатите от проекта показват, че този тип съвместна работа между училищата и местните общности може да се ползва и в национален мащаб за справяне с проблема с отпадащите деца от училище. Освен позитивния отговор на децата - близо 70% от които заявяват, че училището е станало по-интересно, програмата е регистрирала и позитивната реакция от страна на бизнеса, като над 69% от неговите представители са заявили, че са готови да отделят собствени средства за продължаване на програмата.
"Срещата на децата с професионалистите показва колко е важна тази връзка училище - истински живот", категорични бяха директорите на двете училища.
Местният бизнес е готов да вложи средства в продължаването на програмата Вследствие на участието си в програмата в двете малки общини: - 70% от децата заявяват, че училището е станало по-интересно; - 27% са променили мечтите си; - 50% са увеличили знанията си по предметите, свързани с участието им в нея; - с 20% са намалели отсъствията на децата в сравнение с предходната година. Готовността на местния бизнес да отделя собствени средства за продължаване на програмата вследствие на работата с децата се е увеличила с 69%. Броят на родителите, които смятат, че е добре детето им да изготви отсега план за живота си, е нараснал с 20%, както и с 9% повече са родителите, които търсят индивидуален контакт с училището. От своя страна броят на учителите, които търсят личен контакт с родителите, се е повишил с 13.5%. |
Още по темата
Три проекта, които показват как технологиите могат да направят училището приятно и забавно
5 апр 2018България трябва да стимулира предприемачеството сред жени и младежи
Нивата на самостоятелна заетост в страната са под средните за ЕС, посочва доклад на ЕК и ОИСР
7 дек 2017Просветното министерство започва масивна кампания срещу скандално големия брой деца, неходещи на училище
15 сеп 2017Децата, страдащи от ХАДВ, имат нужда да знаят, че има на кого да разчитат
1 сеп 2017Кой каза, че ромите не искат да учат
Една доброволна инициатива на ентусиазирани учители показва как проблемът с деца, отпадащи от училище, може да се реши
24 авг 2017
Бойко Борисов се размина с Венецианската комисия за това как трябва да се гарантира независимост на процедурата
6 дек 2019, 1974 прочитания

Министерството на труда предлага подмяна на сегашните трудови книжки с нови, без да може да обясни защо не ги цифровизира
6 дек 2019, 1283 прочитания
6 дек 2019, 3877 прочитания
6 дек 2019, 2393 прочитания
6 дек 2019, 2157 прочитания
6 дек 2019, 1962 прочитания
6 дек 2019, 1834 прочитания
Мораториумът на касата не пада, а здравното министерство ще изписва медикаменти за 8600 болни за 40 млн. лв.