Правителството одобри втора кабинка и нови писти над Банско
С решението на кабинета се дава зелена светлина за много по-сериозно застрояване в Пирин


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Спорните промени в плана за управление на Националния парк "Пирин", които създадоха напрежение в управляващата коалиция, бяха приети на последното за тази година заседание на Министерския съвет (МС) в четвъртък. С тях на практика се дава зелена светлина за строителството на писти и нови лифтове в зоната за туризъм, в която досега можеше да се извършва само реконструкция на вече съществуващите.
Решението на правителството за промяна на плана идва след неуспешния опит да се промени концесионният договор на концесионера на ски зоната в Банско - "Юлен" АД, в началото на декември. Тогава вицепремиерът Валери Симеонов и министърът на екологията Нено Димов се опитаха да прокарат решението за сключване на допълнителното споразумение към договора, с което на практика се узаконяваха всички незаконно построени обекти от концесионера и заедно с това се разширяваше концесионна територия на "Юлен". То беше отменено от премиера Бойко Борисов с аргумента, че докато не се приемат промените в плана за управление на "Пирин", няма как да се променя концесионният договор на "Юлен". Отлагането на въпроса предизвика колизия в управляващата коалиция, защото единият от вносителите - вицепремиерът Симеонов, заяви, че Борисов го е "саботирал" и "не иска да го вижда". Дори намекна, че от решението на казуса на заседанието на 28 декември ще зависи бъдещето му в управлението.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
24 коментара
Какъв, по дяволите, му е аргументът на министъра на отбраната да се изказва по въпроси, свързани с концесии, ОВОС-и и тн?!?!
Каквото и да беше направило правителството днес, щях да съм резервиран. Далеч съм от мисълта, че трябва да се слуша Тома Белев. Въпреки това, прекомерното строителство над Банско ще направи района пренаселен. То и сега в градчето няма място за паркиране и спокойно движение.
От друга страна, Тодорка е само един от поне петдесетте върха в Пирин с височина над 2500 метра. Остриган е частично само от едната страна и е смешно да се говори, че планината е разсипана. Това го твърдят тези, които не познават Пирин, ходили са само в Банско и са пили чай или друго над него.
До коментар [#2] от "Костадин Иванов":
вр. Тодорка - 2746 м.
Пирин има 40 върха над 2500 м.
кАжи пак за тези, които не познават Пирин и само са пили чай в Банско.
Пак ще спасяваме банката на Цеко Ската.
Тия капитала все повече ме губят... а аз съм тяхната важна категория клиенти.
Уж бяха обективни Ама сега са просто станали зелени жълтурковци...
Няма да мине, господа.
"общата площ, на която могат да се строят ски писти и съоръжения, от 0.6% се увеличава на 7.5% от територията на парка." - така казва Капитал. Екозащитниците са на съвсем друго мнение - казват 48% и дават следната карта. http://forthenature.org/upload/articles/news/map_p irin_new.jpg
На кого да вярваш, кой манипулира ?
До коментар [#3] от "atropin":
Четеш в нета като дявола евангелието. Ето какво си прочел:
"Върхове в Пирин........
По-големите върхове се групират по височина, както следва: над 2900 метра има само три върха (Вихрен, Кутело 1 и Кутело 2), седем върха са над 2800 метра, четиринадесет са над 2700 метра тридесет и два са над 2600 метра и около 40 - над 2500 метра надморска височина"
Сумирай!
Отделен въпрос е, че някои броят само една Тодорка - голямата, а те са три по страничното Тодорино било. Колко са Кутелите? Типиците? Стражите? Караулите?
Е, кой е ходил по Пирин и кой чете в НП литература?
Добре де, никой не е против развитието на България. Когато става въпрос за Национален резерват, редно е да с допитат до целия народ с референдум.
Другото което трябва да тревожи всеки е кой ще носи отговорността от подобно решение. Ако Симеонов или Цеко Минев са толкова убедени, че е законно и няма да има последици, редно е ако има санкции от ЕС те да ги плащат и това да е упоменато в договора за концесия. Защо целия народ трябва да плаща заради частния бизнес на някой? Ако данъците ни на всички не отиваха главно за погасяване на глоби от съдебни решения срещу държавата, много от настоящите проблеми като пенсии, здравна каса, майчински, нямаше да ги има. Ако трябва да извадиш пари от джоба си, тогава и визията ти ще е друга и няма толкова лесно да се взимат решения от национално естество.
Ако има загуби, то те ще са само за всички нас, но ако печалба, тя ще е за Кръга на Цеко!
Мизерници долни!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.