Южна България е произвела 75% от БВП през 2016 г.
Столицата е отговорна за най-големия дял от създадената стойност в страната, но Стара Загора води по растеж


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Южна България е произвела близо три четвърти от стоките и услугите в страната през 2016 г. (74.9%). Очаквано столицата изпъква с най-голям дял от 40% от БВП, като приносът е почти изцяло на сектор услуги. Изненадата е Стара Загора, която измества София и Пловдив като областта с най-бърз растеж. Това показват последните данни на Националния статистически институт за БВП (пазарни цени) по региони.
Най-големият ръст на годишна база е в Югоизточния район - 12.7%. Тук основна роля има област Стара Загора (с цели 19%), която за четвърта поредна година е пред Бургас по отношение на номиналната стойност на създадената продукция и добавената стойност. В Северна България значителен ръст на БВП отбелязват областите Търговище и Ловеч, следвани от Разград, Габрово и Монтана. Но тъй като тежестта на местните икономики в националната е малка, приносът им към растежа също е минимален.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
37 коментара
Магистрала "Тракия" помага. "Струма" също ще помогне на Югозападна България когато бъде завършена. За съжаление инфраструктурните проекти подминават Северозападна България.
Стига с тия гръмки заглавия, целящи да ни убедят колко е зле на Север. София изобщо не я слагайте в ЮБ, тя е отделен случай и е по средата в географско отношение, като дори е по-близо до румънската граница, отколкото до гръцката. Като махнеш София град и област, Северна и Южна България се оказват еднакви по БВП на глава от населението, всичко друго е разтегане на локуми. Както и по средна заплата, среден годишен доход и пр. икономически показатели. Т.е. двете части на страната са еднакво зле.
До коментар [#1] от "plamen_b":
Стига с тоя Северозапад, какви проекти още, нали мост им направиха? Това е един слабонаселен регион, граничещ с най-бедните и обезлюдяващи общини от Румъния и Сърбия. Ако ще и 8-лентова магистрала да им направят, пак ще е същата дупка. А и какви магистрали като след Видин румънците немат намерение да я продължават? Имало трафик на камиони - има заради евтините винетки. Като изравниш тол таксите със сръбските кой ще минава през Видин и ще върти допълнителни 100 км?
Около Тракия е добре защото има големи градове и население. Струма нищо нема да промени, Дупница както си беше преди магистралата, същата е и след години с магистрала, дори по-зле. Благоевград също запада. Магистралата не е достатъчна да обърне процесите.
Требва да се инвестира там, където има потенциал за икономически и демографски растеж, където има останали млади хора, а не да се спасяват западащи области. Последното е невъзможно, чисто пилеене на средства и енергия. Поне да спасим това, което може да се спаси, иначе цела България ще стане като Северозападна. Щели да правят високоскоростна ЖП линия до Видин, искали магистрали, тунели под Петрохан и пр. - с какъв акъл бе господа управляващи и лобиращи? Плевен, Русе, Велико Търново, Варна - това може да се спаси на Север, там правете скоростни ЖП-линии, тунели и магистрали.
До коментар [#2] от "swa13550174":
Да, но Северна България чувствително изостава по растеж от Южна. Точно затова трябва да се приключи Хемус. През Видин има кой да минава, защото без тунел под Шипка няма по-сигурен път към Турция.
Проблемът е с работните места! И тук не говорим за фирми еднодневки, чиято цел е да натрупат максимално задължения преди да затворят, а работодатели със сериозни дългосрочни намерения и инвестиции. Когато дойде време за създаване на семейство възниква и въпроса как ще се издържа. Не може да имаш какъвто и да е потенциал за демография и развитие при липса на качествени работни места. До колко пътищата биха осигурили такива ми е трудно да преценя, но ако съм инвеститор трудно бих се навил да наливам пари в регион без млади хора. Разбира се, не може тука така да отписваме цели региони. За мен по-скоро трябва да се изгражда инфраструктура спрямо инвестиционните намерения. Колкото по-дългосрочни и с повече добавена стойност толкова по-големи суми да отделя държавата.
И без София северна България е много по-изостанала от Южна.
Инвестициите на юг само в 4-те най-големи града извън София са около 12-13 млрд лв, в същото време тези в севера-едва около 4 млрд.
Броят на работещите в 3-те най-големи града на юга извън София са над 600 000, тези в 3-те най-големи града на севера (Варна, Русе, Плевен)-почти ДВОЙНО ПО-МАЛКО. От тук и демографията на севера е ужасна-Плевен беше сред 7-те най-големи града-стохилядници, но от миналата година Плевен вече НЕ Е сред най-големите градове , тъй като пропадна до под 100 000. При Русе положението също не е розово-всяка година Русе намалява с между 1000 и 1500 души, за миналата година е намалял с над 1400 души например. Русе и Плевен дори бяха изместени от...Велико Търново по брой работещи още преди години. Инфраструктурата на юг също е много по-добра от на севера. Да не продължавам...
Ако реформите не тръгват от долу на горе не чакайте развитие.Точно обратното ще дойде-обезлюдяване ЗАЩОТО ЗАПЛАТИТЕ НИ СА МИЗЕРНИ. Сега границите за работещите са отворени и всеки има възможност да емигрира с цел по-добър стандарт.Тези схеми-да плащаме европейски разходи ,а да получаваме африкански заплати....ПРОСТО ЗАБРАВЕТЕ ЗА РАБОТЕЩИ!
До коментар [#8] от "Geoge Ivanov":
Това е избирателно четене и тълкуване на статистиката. Нека видим процесите в големите градове като цяло и вземем всички общини с население над 80 хил. жители.
За последните 10 години 6-те най-големи общини от Северна България губят 3,3% от населението си, а 8-те най-големи от Южна 4,4%, което значи че ситуацията в градовете на юг е дори по-зле. Но като цяло Северна България намалява по-бързо, като причината е в по-малкия брой големи градове, а както знаем големите населени места обезлюдяват по-бавно от малките.
Колкото до работните места - при условие че безработицата в двете половини на страната е сходна, да се твърди че има двойна разлика в заетостта е несериозно. Откъде ще има 600 хиляди работещи в Пловдив, Бургас и Ст. Загора като то населението им е толкова? Бъркаш градове с области първо. После не отчиташ че съответните области са много по-големи от тия в Северна и т.н. Същата работа и с инвестициите. Не може така да се хвърлят произволни твърдения и числа по форумите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.