Западна Европа остава скептична към включването на България в еврозоната
Това не помрачава българския ентусиазъм, който разчита на стабилното макропредставяне и публични финанси


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
На фона на стабилния икономически ръст, ниския дълг и сигурна валута България, изглежда, все още не може да убеди Европа, че членството й в еврозоната е добра идея. Макар да покрива официалните критерии за кандидатстване в ERM II – валутният механизъм, който предшества приемането на еврото, инициативата на страната се асоциира в Западна Европа с членството на Гърция. Там добрите показатели и фискалната дисциплина преди еврото претърпяха 180-градусова промяна впоследствие, която струва скъпо на европейските данъкоплатци.
Това става ясно от коментар на Гунтрам Волф, директорът на влиятелния институт "Брюгел", по време на 12-ата годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал". На дискусията присъстваха също управителят на БНБ Димитър Радев, министърът на финансите Владислав Горанов и Иван Кръстев, председател на УС на Центъра за либерални стратегии.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Бедни държави не се приемат вече в кралският клуб...свършиха местата за просяци!!!
Съвместно с полезно, еврото е с вредно влияние.
При липсата на защита срещу вредното влияние от еврото ще продължи увеличаването на щетите.
Съвет към неграмотни милиционери и физкултурници с претенции да управляват, когато не знаеш какво да правиш, гледай какво правят чехите. Изобщо нямат намерение да влизат в еврозоната.
ОГРОМНАТА 10-кратна рзлика в публичните заплащанията, социални и минимални, които нарочно се държат долу, от бандата управленски мозъчни недоносци, спекуланти и нарочно представящи се за наивници, няма как да бъдат компенсирани от ЕС.
ЗАТОВА КРИТЕРИИТЕ ИЗГЛЕЖДАТ ВЕРНИ, НО САМО ФОРМАЛНО.
Веднага след приемане на еврото доходите трябва да се вдигат за да компенсират разликите в покупателната способност и тогава ще лъснат прикритите намерения да се завоалира дефицита днес, който е наличен и ще "изненада" не само Радев и Горанов, ами и ЕЦБ, та чак и Световната банка.
Затова България е рискова сбезкрайно много непредвидими последствия, а ЕЦБ е наясно, до малките подробности.
Парен каша духа! Да са живи и здрави гърците, които им отвориха очите овреме!
До коментар [#3] от "42":
Няма нищо общо между икономиките на ЧЕХИЯ и БЪЛГАРИЯ.
Ние сме се олигавили в руско-съветски миязми и извержения, които ни държат в недееспособна примка вече четвърт век.
Отвън изглеждаме като тотални негодници, с ниско БВП неспособно да избута икономиката нагоре.
Единствено въведения от Костов валутен борд, крепи страната, като спасителен пояс.
А бе само аз ли се сещам за Голдман Сакс?
Не че нещо, ама ако бях Горанов или Радев щях да напусна след това изказване на пратеника на "влиятелният" институт Брюгел.
Германец да дава Гърция като лош пример за еврозоната е леко нагло. Ние не сме забравили приватизацията на печалбите и национализацията на загубите, която извърши тантето , за да спаси едни банкери.
В западан Европа хората са емоционални и мислят, че в БГ има корупция
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.