Сивата икономика в България намалява, но остава сравнително висока
Размерът й е малко над една пета от БВП през 2015 г. по изчисления на МВФ
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През последните 25 години сивата икономика в България намалява, но делът й остава един от най-високите в ЕС. Това показва работен документ на Международния валутен фонд (МВФ), който сравнява 158 държави по света.
Според анализаторите от фонда делът на сенчестата икономика в България намалява от над 35% от БВП през 1991 г. до малко над една пета през 2015 г. Средното ниво за периода от 1991 г. насам обаче е 29.2%. Така страната се нарежда в непривлекателния край на списъка спрямо останалите европейски държави, а пред нея са единствено Малта (с 29.8%) и Румъния (с 30.1%). За сравнение, в Германия и Франция то е съответно 12 и 14%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Държава и общини да доставят по-добри услуги, а не да пилеят и крадат обществен ресурс. Тогава и желанието за плащане на данъци ще се повиши.
И сивата икономика е 50 нюанса сиво. Много ми е любопитно как в инфографика тя са отразени трилионите долари държани от високотехнологичните компании извън Америка да не бъдат обложени с данък или милиардите обороти на Гугъл, Амазон, Епъл, Фейсбук и т.н. направени в ЕС, но тарикатски обложени с няколко милиона защото са регистрирани в Ирландия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.