София, Плевен, Русе и Бургас са сред европейските градове, които са с потенциал да привличат повече чуждестранен капитал през следващите две години заради ефективността на направените инвестиционни разходи. Пловдив и областта пък се открояват с добрата си цялостна стратегия за привличане на чужди капитали. Това показва класацията "Европейски градове и региони на бъдещето 2018/2019", която сравнява 489 дестинации по различни показатели. Тя се изготвя от fDi Magazine, издание на Financial Times.
Класацията
Класацията "Европейски градове и региони на бъдещето 2018/2019" се прави на всеки две години и изследва инвестиционния потенциал на европейските градове и области. Общо 489 дестинации са разделени в категории основни, големи, средно големи, малки и микроградове или области според населението. Показателите, включени в оценката, са икономически потенциал, човешки капитал, ефективност на разходите, инфраструктура и бизнес среда. В класацията на основните градове са взети предвид и привлечените преки чужди инвестиции като дял от всички за страната.Лидерите в Европа
За цяла Европа на първо място по всички показатели от градовете се класира Лондон, а от областите - районът на Париж. Британската столица е на първо място в класацията на fDi Magazine като град на бъдещето повече от 10 поредни години. За периода на проучването Лондон е привлякъл повече преки чуждестранни инвестиции от Дъблин и Париж, взети заедно, които са съответно на втора и трета позиция.
Софийска област попада сред перспективните региони в Източна Европа по всички показатели - икономически потенциал, човешки капитал, ефективност на разходите, инфраструктура и бизнес среда. В тази класация водят области в Русия, Словакия и Чехия, а област София се нарежда на осмо място.
Стратегията на Пловдив
В отделно класиране изданието оценява градове и области с най-добра стратегия за привличане на чуждестранен капитал. Единственото българско представяне е на Пловдив (трето място при малките градове) и областта (четвърто за малките области).
София, Плевен, Русе и Бургас са сред европейските градове, които са с потенциал да привличат повече чуждестранен капитал през следващите две години заради ефективността на направените инвестиционни разходи. Пловдив и областта пък се открояват с добрата си цялостна стратегия за привличане на чужди капитали. Това показва класацията "Европейски градове и региони на бъдещето 2018/2019", която сравнява 489 дестинации по различни показатели. Тя се изготвя от fDi Magazine, издание на Financial Times.
Класацията
Класацията "Европейски градове и региони на бъдещето 2018/2019" се прави на всеки две години и изследва инвестиционния потенциал на европейските градове и области. Общо 489 дестинации са разделени в категории основни, големи, средно големи, малки и микроградове или области според населението. Показателите, включени в оценката, са икономически потенциал, човешки капитал, ефективност на разходите, инфраструктура и бизнес среда. В класацията на основните градове са взети предвид и привлечените преки чужди инвестиции като дял от всички за страната.Благодарим ви, че четете Капитал!
Още от Капитал




8 коментара
''Британската столица е на първо място в класацията на fDi Magazine като град на бъдещето повече от 10 поредни години''
На чие бъдеще? Не и на бъдещето на обикновените лондончани, които са буквално изпъдени от собствения им град. Лондон вече не е нищо друго, освен една чудовищна туристическа атракция и ''площадка за игра'' на големия бизнес. Напълно е загубил човешкия си облик.
Много добри показатели за изброените български градове. Радвам се, но явно класацията не е толкова правдоподобна - не се виждат някакви невероятни потоци на инвестиции към Стара Загора и Биелина, например...
Лондон имаше и има бъдеще до Brexit. След това, единственото сигурно нещо за Лондон е че ще има доста несигурно бъдеще.
Цялата икономическа сила на Област Стара Загора се базира на тецовете и мините Марица-изток, Брикел, свързаната с тях търговска фирма ГУ Фарадей, търгуваща с кокс и въглища, всичките около Раднево и Гълъбово, както и факта, че ЕВН имат два центъра - освен основния в Пловдив и втори в Стара Загора. Старозагорци използват наличието на огромния енергиен комплекс Марица-изток на територията на областта, където се произвеждат 40% от електроенергията в България, смесват понятията област и град с лекота за да промотират града си като много развит. По същия начин представят населението на областта за население на града. Заради наличието на АЕЦ Козлодуй във Врачанска област, те са също едни от най-развитите области по статистика, но на практика са гола вода. Няма нужда да правиш бизнес в Стара Загора, достатъчно е да отидеш за половин час, за да видиш, че е обикновен, скръбен, беден, провинциален град.
505604_ott eglianeto_na_praktiker_i_baumax_donese_rust_v/?sp= 1#storysta
С много говорене и изопачаване на фактите относно икономическо развитие и броя на жителите, успяха да заблудят доста инвеститори.
"Всички вериги се опариха там(Стара Загора)" "Не вървеше. Там имаше едно подвеждане от статистиките" - Андрей Евтимов, изпълнителен директор на "Доверие Брико"
"Разликата в покупателната способност е вероятно три към едно между София и останалите градове. Това беше и една от основните причини да не успеем в Стара Загора и да затворим магазина си там преди две години. Всички вериги се опариха там, инвестирахме доста пари, време и усилие. Първо намалихме магазина, след това го преструктурирахме, след това го преместихме в по-малко помещение на по-централно място. Не вървеше. Там имаше едно подвеждане от статистиките, които мереха покупателната способност на база на доходи от НАП, а проблемът е в Раднево, където работят около 1000 чужденци с високи заплати. Това изкривява цялата статистика, а тези пари не се харчат в Стара Загора."
http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2015/04/03/2
До коментар [#4] от "Европеец":
Под ник "Европеец" се скатава един тлъст лумпен от Русе на средна възраст, който от години пръска злоба по форуми и сайтове срещу по-големи и развити градове, изпреварили с няколко обиколки родното ми селище.
София, Варна и Стара Загора и след 100 години няма как да бъдат настигнати по стандарт на живот и икономическо развитие.
До коментар [#4] от "Европеец":
Под ник "Европеец" се скатава един тлъст лумпен от Русе на средна възраст, който от години пръска злоба по форуми и сайтове срещу по-големи и развити градове, изпреварили с няколко обиколки родното му селище.
София, Варна и Стара Загора и след 100 години няма как да бъдат настигнати по стандарт на живот и икономическо развитие.
Статията е доста зле написана. Вие сериозно ли поставяте Пловдив на 10-то място? Кой изобщо пише тия статии? Плевен? А Варна къде е? Варна, която е безспорно в топ 3 на България и без тия класацийки.
Във Варна пък един стандарт на живот...като умален мащаб на цяла България.