След среща с Върбакова държавата влиза в сделката за активите на CEZ
Искането на премиера е за 100%, но и 34% били приемливи


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
С пореден пирует по темата премиерът Бойко Борисов е поискал българската държава да придобие контролен дял в продаваните български активи на CEZ, а купувачът Гинка Върбакова е съгласна. Това стана ясно след среща между нея, вицепремиера Томислав Дончев и финансовия министър Владислав Горанов, които след това дадоха импровизирана пресконференция.
Така палитрата на институционални реакции около сделката става още по-хаотична - от първоначалното заявление, че това е частна сделка и държавата не може да се меси, се мина през обвинения, че се готви конспирация срещу правителството, и се стигна до решение за национализация.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Възхитително е колко малко време му е нужно на българина за да забрави какво е като си със държавно енерго.
Пълни глупости. Не се е родил още поет или писател, който може да опише по подходящ начин случващото се.
Капитал, много неясна статия. От инвестор.бг разправят, че Бойко е говорил за БГ дружеството, демек Интерком. То контролира 10-15%. Останалите %, на офшорките с никого не е говорено. Така, че давайте малко по-точна информация на хората.
Това няма как да не бъде само ПР, иначе всеки друг участник в сделката в Чехия (нали била по тамошното законодателство) ще я оспори и отмени търга без проблем!
Хайдеее и държава се хвана "Гинкино хоро" да играе. Е няма такава държава!
До коментар [#2] от "dage":
"Пълни глупости. Не се е родил още поет или писател, който може да опише по подходящ начин случващото се."
Не сте прав. Родил се е. Петко Славейков. Поет и писател. При това български.И го е описал. В кратка стихотворна форма. През 1875.
Борисов докара държавата до там да стане миноритарен акционер на някаква Гинка!
До си ходи този...!!!
Борисов докара държавата до там да стане миноритарен акционер на някаква Гинка!
До си ходи този...!!!
Биволъ пита от страницата им във фейсбук:
"Приятели и читатели на Биволъ. Тъй като компетентните органи мълчат на зададените още преди два дни въпроси относно сделката за ЧЕЗ и г-жа Гинка Върбакова, разпространяваме тези отворени въпроси с надеждата, че ще заинтригуват някой народен представител или журналист по време и след изслушването в Парламента за сделката ЧЕЗ. Остава по-малко от час и половина до изслушването. Молим Ви да ги разпространите във Facebook.
Уважаеми Колеги, уважаеми Народни представители,
Във връзка с насроченото за днес изслушване по казуса с продажбата на ЧЕЗ България ЕАД на г-жа Гинка Върбакова молим да бъдат взети под внимание и зададени следните въпроси:
1. Познава ли се г-жа Гинка Върбакова с г-н Димитър Стефанов, член на надзорния съвет на ЧЕЗ от 2010 до 2013 г. или с майката на неговото дете г-жа Татяна Николова Георгиева, общински съветник от ГЕРБ в София?
2. Постъпвал ли e в МВР сигнал от лизинговата компания ХИПО АЛПЕ-АДРИА-АУТОЛИЗИНГ срещу г-жа Гинка Първакова за обсебване на скъп автомобил "Ферари"? Ако има такъв сигнал какво е предприето по него?
3. Постъпвали ли са в МВР сигнали от лизинговата компания ХИПО АЛПЕ-АДРИА-ЛИЗИНГ срещу фирмите
ЕИК 175095732 МАРСИНВЕСТ
ЕИК 175145110 БГ ЕНЕРДЖИ
ЕИК 201178513 ЕКО-СТРОЙ ИНЖЕНЕРИНГ
за обсебване на лизингова строителна техника? Ако има такива сигнали какво е предприето по тях?
4. Известни ли са на банковите институции, които са издали писма за намерение да финансират и гарантират фирми на г-жа Върбакова за придобиването на ЧЕЗ България ЕАД фактите от нейната кредитна история - най-малко три изпълнителни дела от ЧСИ за дългове към банки, запори и последваща публична продажба на недвижими имоти и дългове към НАП.
5. Издължен ли са публични вземания в полза на Държавата от фирма свързана на г-жа Върбакова и нейния съпруг към НАП, за които е заведено дело от ЧСИ Николай Ников РД-Добрич с номер 20108100400161, предмет на решение на Апелативен съд Варна по гр. дело № 449/2013
С уважение,
Екипът от разследващи журналисти на Биволъ"
"Премиерът си поиска, пък Гинка не устиска." Само на мен ли цялата история ми прилича на турски сериал? #ТОЙ, видите ли, не знаел, бил изненадан, ядосан да не го "свалят" и прочее простотии и буламач.
Сега пък ще национализираме. А за индийския кандидат-купувач някак си никой не се сеща. Може би национализация е била поначало идеята, или? А с другите две ЕРП-та к'о праим, Другарю Борисов?
Няма ли кой да го натири тоя в дом за психично болни? Докога тълпата електорална ще търпи тоя да ни прави на дебили? Той като е прост, явно целта му е да изпрости и всички останали. Или поне тези, които още се държат на повърхността. На блатото от глупост и тъпота.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.