Само шест европейски държави имат забранителни списъци за износ на лекарства

Освен че се изнасят медикаменти, в България се внасят 107 продукта с по-ниски цени и така цените в аптеките са паднали

В българските аптеки се продават 107 лекарства, които са били по-скъпи в България, отколкото в други европейски страни
В българските аптеки се продават 107 лекарства, които са били по-скъпи в България, отколкото в други европейски страни
В българските аптеки се продават 107 лекарства, които са били по-скъпи в България, отколкото в други европейски страни    ©  Цветелина Белутова
В българските аптеки се продават 107 лекарства, които са били по-скъпи в България, отколкото в други европейски страни    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Само шест европейски държави имат забранителни списъци за паралелен износ на лекарства към други страни членки, където те са с по-високи цени, а две от тях се разследват от Европейската комисия за нарушаване на принципа за свободно движение на стоки. Вместо да се правят забранителни списъци, трябва да се ускори процедурата по бърз внос на липсващи лекарства, съобщи Хайнц Кобелт, директор по европейските въпроси в Европейската асоциация на еврофармацевтичните компании. В асоциацията членуват 24 държави и над 100 компании, които се занимават с паралелна търговия – купуват медикаменти от държави, в които те са по-евтини, преопаковат ги и ги продават в други страни членки, където те са по-скъпи. Този тип търговия се насърчава от ЕК като инструмент за намаляване на цените на лекарствата.

В момента и българските здравни власти са предложили в проектозакона за лекарствата поправка, според която ще се създаде забранителен списък за износ на дефицитни медикаменти. Текстът е между първо и второ четене в здравната комисия в парламента. В момента паралелният износ на лекарства е около 200-250 млн. лв., като в тази сума влизат само доставките на официалните износители. Отделно от това съществува нелегален пазар, който вероятно достига 100 млн. лв. и с който институциите се опитват да се борят.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.