Министерство на споделените легла
Туристическият министър Николина Ангелкова иска споделената икономика да заработи по правилата на традиционния бизнес


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
32 коментара
Жената обича да прави страхотната си баница в огромни количества. Хапваме и после каквото артиса, слагам едни шарени чорапи и излизам пред къщата да продавам. След известно време удтановявам, че от дподелянето се печели. Слагам една малка сергийка пред къщата(без разрешителни нали споделям), а жената вкъщи вече действа на няколко фурни. Оня будала зад ъгъла нека се мъчи с легалната си закусвалня и само да е посмял да критикува прогреаса. Само не ми стана ясно, за да съм от споделената, задължително ли трябва да продавам през платформа или може и без?
Тия с шарените чорапи по душа да почват с минусите
А защо не поиска регулация и Фейсбук? Как е възможен такъв пропуск?
Имам леки съмнения, че някой ще сподели недоядена баница освен улични кучета, пък и едва ли ще се вдигне чак от Холандия за една баница
До коментар [#1] от "
opz11314385
":
Втора статия на медийната група, която повтаря, че борбата с новото е обречена. Някакъв проблем ли се задава?
Икономиката на споделянето не заобикаля ли данъците?
Абсолютна глупост и безотговорност е поради некаква мода да се пропагандира сивата икономика. Откъде накъде всеки да може да предлага имота си за краткосрочен наем, т.е. с цел туризъм? Ами съседите, които ще бъдат подложени на ежедневното търкаляне на куфари и пиянска гюрултия? Ами туристите, настанявани в сгради, неотговарящи на никакви стандарти за безопасност? Ами повишаването цените на имотите и прогонването на местните жители към крайните квартали? Ами нашествието на нискобюджетни туристи, които настройват местната общност срещу туризма изобщо и намаляват приходите за държавата, общината и самия отрасъл? Как ще решите всички тия проблеми, господа обсебени хипстъри?
Краткосрочен наем да, но само в обекти, предназначени за целта, а не в жилищни кооперации и квартали. Селски къщи и вили - да. Но всичко следва да бъде регулирано и лицензирано, за да се защитят правата и на самите туристи, и на околните граждани, и на туристическия бизнес, и на държавата и общината. България не требва да повтаря грешката на страни като Испания и Италия, които допуснаха сивия сектор (аирбнб и пр.) да превърне туризма им в нискобюджетен.
whu ... Ти да нямаш хотел, та така ревеш ?
Да ти кажа, всички по-едри хотелиери с които съм се сблъсквал са бивши мутри или носачи на куфарчета. Въобще не ми е жал - да фалират още утре, пък ако вземат и да се изнесат от тук за постоянно, направо ще е страхотно.
Единственото, с което съм съгласен е, че трябва да се спазват правила вътрешния ред в сградите. Оттам насетне всеки е свободен да прави с имота си, каквото реши. А, и за отдаването под наем, дори и краткосрочно, също се дължи данък, т.е. това не сива икономика.
До коментар [#6] от "Vassil Stoychev":
Май ти ревеш, като гледам. И какво значение има кой какво има и какво нема, въпросът е принципен, а не личен, както селския ти кръгозор ти нашепва. Едрите хотелиери нема да фалират от мизерните ти квартирки, те си имат туристи от агенциите, само малките градски хотели, семейните хотели и пр. ще пострадат. И да се изнесат всички както искаш, нали други ще дойдат? И те ли да фалират? Ами ако беха свестни, тогава какво, да сме против аирбнб ли? Тоест, да определяме отношението си към тоя бизнес спрямо лични пристрастия, вместо принципно?
Какъв вътрешен ред ще спазват туристите? Ти виждал ли си туристи досега изобщо, бил ли си на хотел? Искаш във входа ти половината с които се разминаваш да са непознати и да имат ключове от външната врата, всеки ден некой да търкаля куфари нагоре-надолу и пр.? Искаш ли на етажа ти да се "споделят" апартаменти на час? Нали всеки може да прави каквото иска с имота си? Аз не искам да живея в полухотел или бардак, нито да се изселвам в крайните квартали, затова и който иска да развива хотелиерски бизнес да си купи хотел и да си го отдава както желае - на ден, на час, на половин час или както му душа сака.
Между "дължи се данък" и "плаща се данък" има сериозна разлика. Нема сила която да накара "споделящите" квартирите или колите си да го плащат. Освен данъци има и регулации, които требва да се спазват.
До коментар [#6] от "Vassil Stoychev":
Аз съм свидетел на каква кочина се превърнаха някой берлински квартали точно от това.
Ако обичаш да то е осрано, описано, повръщано, да се “клатят” денонощно някакви лоу кост деградета от великата Британия на главата ти е ОК.
Аз не съм съгласен. И това описаното в подредена Германия. Тук се го представи. И леко започва да се случва. В момента са плъзнали на какви изпаднали Италянци на социални помощи. И започват да умират леко Парчевич.
И всеки цървул наследил нещо от баба или и той не знае от къде, прави Аър би ЕНД би 😒 и се кефи, не виждащ по-далеч от собствената си посредственост.
И фалират малките хотели, не големите.
Хората, които си искат нормално обслужване, чиста стая, камериерка и всички други плюсове на хотелите, винаги ще отидат на хотел. Това, че ако спиш на палатка е по-евтино, по никакъв начин не е спряло хората да посещават хотели. Ако проблемът е само в това, че намалява печалбата на печалбарите-една добра и хубава услуга също няма необходимост от толкова закони и държави да я обгрижват. Може би на някаква част от хората им омръзна да плащат за 3 звезди хотел и да получават 1. И предпочитат някой, който няма нито една, но пък поне не се държи като такъв с 5?
Сива държава=сива и е икономиката...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.