Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Какво e comfort letter
Накратко казано, това е писмо от една институция (в случая банка), която без твърдо да се ангажира, заявява намерение да влезе в дадена сделка. Документът няма законова основа и произхожда по-скоро от бизнес практиката, затова и се среща под различни имена и форми. На български няма навлязъл устойчив превод, но може да се приравни на "уверение".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Тази "продажба" е демарш на ЧЕЗ към българското правителство: казвам ти , дъще, сещай се снахо.
Явно 10 г. подсещане, че ЧЕЗ иска да се оттегли не са били достатъчни. Затова се стига до скандалната прогласена продажба на бизнеса им България на Гинка от гр .Стамболийски. Защото продажба всъщност няма.
Обратно на масовата психоза, смятам, че българската държава в случая е в силна позиция. Потенциално силна позиция, но не съм сигурен, че подчинената на настроенията на г-н Борисов държавност ще успее да я защити. ЧЕЗ не може да захвърли чуковете и просто да си отиде. Тя трябва да продаде. На някого. В момента ЧЕЗ пробва да продава на доста нелогична печалба, като подставената Гинка от гр. Стамболийски й вдигна мизата на към 500 млн. Е.
Защо българската държава трябва панически да моли да купува малък дял от фирмичката на Гинка от гр. Стамбоилийски?
Закономерно е българската държава да не предприема губещи действия, каквото е миноритарното участие в Гинкината фирма. Интерком на Върбакова видимо няма възможност да събере сумата по офертата: грузинецът Паата (между другото той е и български гражданин) заявил преди месец, че няма да играе, ББР е държавна банка и е резонно да следва интереса на държавата.
Най-логичният изход от ситуацията е провал на този етап на продажбата и преговори между ЧЕЗ и правителството. В друго време и на друга цена.
ЧЕЗтната Гинка Вагинка е добре да прочете тая статия и да разбере за LBO & EBITDA, но това няма значка при ошфорки. Сега ще ходи за сефте в Прага да се види с продавачите и да се отговори на ЧЕЗто задаваните въпроси на гадовете - журналя и блогъри, дето прецакаха схемата с ЧЕЗтната сделка - buy-out или sell-off...
Възможно е и енергийните играчи да не искат да допуснат аутсайдер да може да влияе, толкова силно на пазара, не по тяхната свирка. Румен Овчаров виеше с глас по ТВ, че са отсвирили стария му приятел от Мултигруп.
Хубава статия, но малко постничко. Проблемите сами по себе си са два - надценени активи (според офертата на г-жа Върб) и операционен/политически риск.
Никой не може да ме накара да повярвам, че голяма европейска банка би влязла в тази сделка на база трезва оценка на тези факти.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход