Жените в България печелят с 14.4% по-малко от мъжете
Разликата в заплащането обаче е под средноевропейското ниво от 16.2% според данни на Евростат


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Работещите жени в България печелят с 14.4% по-малко спрямо колегите си от противоположния пол, макар че по-голям дял от тях завършват висше образование. Разликата в заплащането обаче е под средноевропейското ниво от 16.2%. Това показват данни на Евростат за (не)равенството между половете, публикувани по случай празника на жената. Интересно е, че сред страните членки с голяма разлика в доходите доминират развитите държави. Причините - семейни отговорности, роли и традиции на половете, обществени норми, възможности за заетост на непълно работно време и липсата на жени на висши ръководни постове, отбелязват от ЕК в свой доклад по темата. За сравнение, най-малко е разминаването в Румъния (5.2%), Италия (5.3%) и Люксембург (5.5%), а най-високо - в Естония (25.3%), Чехия (21.8%) и Германия (21.5%).
Най-голяма разлика в заплащането на територията на съюза е характерна за сферата на финансите и застраховането - неравенството е между 18.1% в Италия и 39.8% в Чехия. В България обаче секторът е на второ място, а начело с най-голяма разлика във възнагражденията в полза на мъжете е индустрията (печелят с 24.8% повече), а в полза на жените - администрацията (печелят с 24.6% повече).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
...а общо всички печелим горе - долу толкова, колкото да не умрем съвсем от глад. На практика цифрите показват, че мъжете в България са депресиращо бедни, а жените с 14.4% дори още по-депресиращо бедни от тях...
Най-модерната лява политкоректна дъвка, многократно оборвана от родни и чужди изследователи.
Фактът, че жените печелят по-малко е следствие абсолютно на лични преференции, а не на злият "патриархат", който спъва развитието им.
Например жените много по-често предпочитат да работят почасово, избират не толкова натоварени професии и като цяло отделят повече внимание на други важни за тях неща.
https://www.youtube.com/watch?v=QcDrE5YvqTs
Тези изследвания винаги са ми странни, не става ясно какво точно сравняват.
Ако в ИКТ работниците в отдел човешки ресурси, които са основно жени, се сравняват по заплати с програмистите, то е ясно, че се сравняват ябълки с круши. Както и ако се сравняват различните полове в една професия, но с различен опит.
Също така го има и очакването на обществото, мъжа е глава на семейството и той е отговорен основно за изхранването му, което спомага за това мъжа да мисли как да изкара повече пари.
Спешно трябва да се създаде про-ЛГБТ конвенция по въпроса!
До коментар [#1] от "Драгомир Дончев":
Депресиращо бедни...спрямо най-богатите държави в света. На практика средното заплащане в България, освен че се качва с по 10% на година, е и над средното в световен мащаб.
"Жените в България печелят с 14.4% по-малко от мъжете"
Това може да е вярно на ниво сравнение "работещи жени" срещу "работещи мъже". Ако сравняваме изобщо "мъже" срещу "жени" най-вероятно ще се окаже, че жените изкарват повече пари (сумарно) от мъжете. Като вземем в предвид, че жените са и малко повече от мъжете ... сметката излезе още по-лоша за жените.
Горното не го пиша като закъснял комплимент към жените по случай 8 Март. В повечето случаи те наистина работят повече от мъжете.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.