Последният път, когато полски и турски ръководители са се срещали във Варна, нещата не са протекли много мирно. През 1444 г. османците срещат там полския крал Владислав в голяма битка, от която днес за спомен е останало името на основния булевард в града. Този път, да се надяваме, нещата ще протекат по-мирно. Но не особено топло. Новините от срещата между председателя на Европейския съвет и бивш полски премиер Доналд Туск и Ердоган се чакат едва късно вечерта, но предварителните нагласи бяха минорни.
Извън очакването от Варна денят в страната беше без ключови събития. А в света продължи броенето на изгонените от Запада руски дипломати. България се самоизключи от партньорския тренд.
НАЙ-ВАЖНОТО
Събитията, които променят България и света
САЩ и 14 страни от ЕС изгониха руски дипломати
Политическото напрежение между Запада и Русия ескалира в понеделник, след като 14 държави от Европейския съюз, САЩ и Канада обявиха едновременно ответни мерки срещу Москва в знак на солидарност с Великобритания след нападението срещу бивш руски агент на нейна земя. Американският президент Доналд Тръмп нареди експулсирането на 60 руснаци от страната и затвори руското консулство в Сиатъл заради отравянето на бившия руски шпионин Скрипал във Великобритания.
Подобни действия предприеха и други държави. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви от Варна, че 14 страни от ЕС са решили да експулсират руски дипломати, а последващи мерки, включително допълнителни санкции въз основа на общата европейска рамка, "не могат да бъдат изключени" през идващите дни. Миналата седмица блокът застана зад Великобритания, която обвинява Москва за отравянето на Скрипал. Лидерите на ЕС нарекоха доказателствата за руското участие в нападението, представени от британския премиер Тереза Мей, солидна база за нови действия.
Напрежение преди срещата ЕС - Турция
Политическо напрежение на най-високо ниво предшества срещата във Варна между турския президент Ердоган и лидерите на ЕС. Часове преди пристигането си турският президент се закани на партиен форум в Трабзон, че на срещата ще представи доказателства, че ЕС подкрепя кюрдските бойци, които турските власти смятат за терористи. А от ЕС подсказват, че има много въпроси, които трябва да бъдат обсъдени във връзка с претенциите на Турция. Опозицията в България също зададе своите въпроси към Турция на посредника – премиера Бойко Борисов. БСП, президентът Румен Радев и националистите настояха българската страна да потърси сметка на турския държавен глава за политиката по отношение на тракийските бежанци. А общественици - за арестите и човешките свободи в Турция.
Иначе Варна посрещна участниците в срещата прясно ремонтирана и с вяли протести срещу политиката на Ердоган.
Търговската война между САЩ и Китай може да не се състои
Продължилият близо месец икономически спор между Вашингтон и Пекин може би е на път да приключи. Това твърдят източници на американското издание Wall Street Journal (WSJ), според които двете държави са започнали тайни преговори за подобряване достъпа на САЩ до китайския пазар. Разговорите се водят от Лиу Хе - вицепремиер и главен икономически съветник на Си Цзинпин, а от американска страна - от министъра на финансите Стив Мнучин и търговския секретар Робърт Лайтхайзър, твърди WSJ.
Новината донесе облекчение след седмици несигурност. По данни на Bloomberg Economics една евентуална търговска война може да изтрие до 470 млрд. долара от световния брутен вътрешен продукт до 2020 г. Повод за размяната на реплики между Вашингтон и Пекин е искането на Доналд Тръмп да намали търговския дефицит между двете страни, което беше важна част от предизборната му кампания.
ФЕЙСБУК СКАНДАЛЪТ
Нова доза притеснения на потребители, че facebook има достъп до техни съобщения, обаждания и контакти

РАЗВИТИЯТА, КОИТО СЛЕДИМ
По-важните събития, които ще имат значение през идващите дни
Частният фалит в България - според концепцията на омбудсмана Мая Манолова
Омбудсманът Мая Манолова и фондация "Български институт за правни инициативи" ще представят своята концепция за закон за несъстоятелност на физическите лица (частния фалит) в представителството на Европейската комисия в София.
България е единствената държава в Европейския съюз, която няма законодателна уредба за личния фалит, а същевременно се наражда в топ 4 по лоши кредити в Европа, пише в прессъобщението за форума, на който са поканени министрите на правосъдието и на финансите Цецка Цачева и Владислав Горанов, народни представители, евродепутати, магистрати, представители на синдикатите, на работодателските, съсловните и други граждански организации.
Как да се избират европейските прокурори по прозрачни и обективни критерии
Прозрачните и обективни критерии за избор на бъдещия Европейски главен прокурор и 12-те прокурори от Службата на европейската прокуратура (ЕРРО) са гаранция за тяхната независимост. Това заяви министърът на правосъдието на Люксембург Феликс Браз в понеделник при откриването на двудневната конференция, посветена на конкретните правила за избор на главен прокурор и европрокурори.
Изборът на първия Европейски главен прокурор ще стартира през юни т.г., а назначението му се очаква през март 2019 г. Първите разследвания ще стартират от 1 ноември 2020 г. Първоначално службата ще разследва злоупотреби с европейски средства, но ако отговори на очакванията, много бързо ще й бъдат поверени и разследвания на тероризъм и организирана престъпна дейност на територията на съюза.
ЕДНО КЪМ ЕДНО
Едно изречение новина, едно изречение коментар
Ден след като започна всекидневни полети до Атина, нискотарифната авиокомпания Wizz Air открива от днес линия от София до столицата на Френската ривиера - Ница, всеки понеделник и петък, а от утре започват и редовни полети до Лисабон и Малага. Изострената конкуренция с другия нискотарифен превозвач - Ryanair, води до все по-голямо предлагане на линии и дестинации от и до София и други градове в страната.
НАП и Българският институт по метрология започват проверки в бензиностанциите. Целта е да се установи дали представената от търговците блок-схема на електронната система с фискална памет и всички връзки между тях и местата на пломбиране съвпадат със състоянието на място. Изискването беше въведено в края на миналата година с промени в наредбата за касовите апарати, като засега от НАП твърдят, че само ще издават предписания за корекции.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху и семейството му бяха разпитани за предполагаема правителствена помощ, облагодетелствала със стотици милиони долари израелската телекомуникационна компания Bezeq, а в замяна популярният сайт на компанията е осигурил благоприятно отразяване на Нетаняху. Полицията вече препоръча повдигането на обвинения за корупция срещу Нетаняху при два други случая, а решението трябва да бъде взето от израелския главен прокурор Авишай Манделблит.
При взелият над 60 жертви пожар в мол в град Кемерево в Сибир вчера алармата за дим не се е задействала, а служителите не са действали според инструкциите, твърдят свидетели. Това връща на дневен ред темата за пожарната безопасност в глобален мащаб - при миналогодишния голям пожар в 24-етажната жилищна сграда Гренфел тауър в Лондон също бяха разкрити пропуски като липса на противопожарна система и
облицовка, която е позволила бързото разпространение на пламъците.
ПРОЧЕТЕНО ДРУГАДЕ
Да продадеш фирма, задлъжняла към бюджета, на малоимотно лице не би трябвало да е възможно, тъй като за вписването на сделки се иска удостоверение за липса на задължения към НАП. Да, но сайтът "Биволъ" разказва как точно това е успял да направи депутатът от ГЕРБ Димитър Гамишев в своята битност на предприемач.
Малко преди да бъде избран за общински координатор на ГЕРБ в Гоце Делчев в края на април 2016 г., Гамишев прехвърля фирмата си "Гамишев – НКБ", която дължи почти 200 хил. лв. данъци, на ловешка фирма с 2 лв. капитал. Нейният собственик е също така собственик и управител на десетки други дружества, част от които също длъжници на НАП, и по всичко личи, че е професионален "сламен човек". А депутатът Гамишев вероятно е действал с пълното съзнание, че го прави, за да избегне плащането на данъци, е логичният извод на "Биволъ".
Последният път, когато полски и турски ръководители са се срещали във Варна, нещата не са протекли много мирно. През 1444 г. османците срещат там полския крал Владислав в голяма битка, от която днес за спомен е останало името на основния булевард в града. Този път, да се надяваме, нещата ще протекат по-мирно. Но не особено топло. Новините от срещата между председателя на Европейския съвет и бивш полски премиер Доналд Туск и Ердоган се чакат едва късно вечерта, но предварителните нагласи бяха минорни.
Извън очакването от Варна денят в страната беше без ключови събития. А в света продължи броенето на изгонените от Запада руски дипломати. България се самоизключи от партньорския тренд.
0 коментара