Природният газ поскъпва от 1 април с под 5%
КЕВР и "Булгаргаз" спорят с колко точно да е увеличението


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Цената на природния газ за второто тримесечие на 2018 г. ще се повиши, макар и с малко. Експертите на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) са изчислили, че увеличението трябва да е с 2.6% до 361.82 лв. за 1000 куб.м без акциз и ДДС. В заявлението си "Булгаргаз" обаче поиска по-голямо поскъпване - 4.82%. Спорът продължава днес, когато компанията ще внесе писмено становище по повод констатациите и изводите в доклада на работната група. По всички направени възражения КЕВР ще излезе с мотивирани становища в окончателното си решение за утвърждаване на цени на природния газ за второто тримесечие на годината, което ще бъде взето на закрито заседание на 30 март.
При всички случаи увеличението ще е в размер под 5%, което не дава нормативно основание за повишаване на цените на топлинната енергия. "Няма да има промяна и в цената на високоефективната електрическа енергия, произвеждана по комбиниран способ от топлофикационните дружества, използващи природен газ", заяви председателят на КЕВР Иван Иванов.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Не виждам графиката с цената на газа да съвпада по какъвто и да е начин с цените на Топлофикация София. А уж газът съставлява над 90% от ценообразуването. КЗП дали ще се самосезира?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.