Софийският градски съд изпрати закона за гражданската конфискация в Съда на ЕС
Преюдициалното запитване до Съда в Люксембург е направено по дело, заведено от комисията на Пламен Георгиев срещу Цветан Василев


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Съдът на Европейския съюз (СЕС) ще трябва да отговори дали българското законодателство за гражданската конфискация отговаря на правото на Европейския съюз. Става въпрос за процедурата по отнемане на незаконно придобито имущество на обвинени, но неосъдени лица, по която има заведени множество дела по иск на Комисията за незаконно придобито имущество (КОНПИ), сега Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ). Т.нар. гражданска конфискация, която е характерна за някои англосаксонски държави, беше въведена през 2012 г. от ГЕРБ със Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобитото имущество, който бе отменен с новия антикорупционен закон на ГЕРБ (Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество), но уредбата на тази материя остана идентична.
Съдът в Люксембург е бил сезиран миналия четвъртък от Софийския градски съд (СГС) по повод делото за отнемане на имущество на стойност над 2 млрд. лева, заведено срещу Цветан Василев и още 27 юридически и физически лица. Делото е спряно, а СГС е формулирал шест преюдициални въпроса до СЕС.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Ако правилно си превеждам името на европейския съд като EU Court of Justice, според някакъв доклад за тяхната дейност, който изрових от любопитство, между 2011-2015 г. тези приятели решават малко под 800 дела годишно и имат backlog от около 800 дела. Т.е. преди средата на 2019 г. не вярвам нещо ново да се случи по делото на Цецо Хубавеца (не че някой ще благоволи да го върне от Сърбия дотогава, де).
Съвсем друга тема защо европейското законодателство ясно казва, че трябва да се вземат мерки за обезпечаване при евентуална конфискация, а нашите лемури питат може ли за по-лесно тези мерки да са си направо конфискация. Според мен няма нормален съдия, който да отговори "може" :D
Брей, много интересно взе да се получава. Нещо не му става пасиансът на сламен-пламен напоследък. Само преди две седмици съдът го задължи да предостави информация за съдебните разноски на КОНПИ (което той още не е направил) - а сега и този, да го наречем, шамар. Но нека прегледаме нещата от птичи поглед, за да видим кое, как и защо:
1) В последните месеци стана модерно КОНПИ да гони "врагове на народа" само и единствено въз основа на прокурорско обвинение. Без значение колко абсурдно и юридически несвързано е то - примерно, контрабанда на люти чушки за Марс. Или нещо от сорта.
2) Същевременно, въпреки всичките си вопли и стонове, нито Адвокатският Съвет, нито някой друг си направи труда да сезира КС за новия анти- (т.е. про-) корупционен закон. Скатаха се и си затраяха, вследствие на което сега сламен-пламен може, например, да си извади произволно разрешение за слухтене на произволен човек, за произволен период от време - от, да речем, Районен Съд Полски Тръмбеш. И още много други неща може #той, тепърва ще има да гледаме.
3) Нито пък някой си направи труда да сезира КС за онази противозаконна свинщина, известна като Закон на ДП за Доограбване на КТБ. Отново, въпреки всички вопли и стонове. Но пък от друга страна... и да го бяха сезирали, преди два дни видяхме каква я свършиха тези "най-висши съдии", относно делото за супер-специалния (т.е. супер-цацаровия) съд. Т.е. решиха го "по целесъобразност", разбирай по Волята на Вожда (т.е. на Сотир/ДП).
4) И в крайна сметка остава какво? Ами, комай само преюдициалните запитвания от СГС и още едно-две съдилища в страната. Където все още работят съдии със съвест и независима мисъл, с граждански и юридически кураж. А не "страхувани", командировани, шуреи, баджанаци, балдъзи и прочее. Или пък такива, които си пият кафето с Вожда, с Цвъко, Сотир, ДП или другите по веригата. На третия етаж в МС. Или в ЦУМ. Или другаде.
Така че, браво на СГС! Браво, че още има такива съдии. Не бих се учудил, ако скоро последват и други подобни запитвания. Свързани с други безумни закони, приети наскоро. Или предстоящо да бъдат приети. Добре поне, че сме (още) част от Европа. Като си нямаме смислен КС, поне имаме достъп до Съда на ЕС. Поне в някои случаи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.