Новият брой:
Какво се случва в държавата

Десницата - поредно пренареждане

Година след изборния провал от ДСБ и "Да, България" пак се очаква обединение, а СДС и ДБГ ще търсят конфигурации, в които да влязат след разпада на Реформаторския блок

Въздържайки се от конкретност за разговорите по обединението, лидерите на ДСБ и "Да, България" Атанас Атанасов и Христо Иванов потвърждават общата цел да са алтернатива на политическото статукво
Въздържайки се от конкретност за разговорите по обединението, лидерите на ДСБ и "Да, България" Атанас Атанасов и Христо Иванов потвърждават общата цел да са алтернатива на политическото статукво
Въздържайки се от конкретност за разговорите по обединението, лидерите на ДСБ и "Да, България" Атанас Атанасов и Христо Иванов потвърждават общата цел да са алтернатива на политическото статукво    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Въздържайки се от конкретност за разговорите по обединението, лидерите на ДСБ и "Да, България" Атанас Атанасов и Христо Иванов потвърждават общата цел да са алтернатива на политическото статукво    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

"Понякога нашите избиратели искат да сме принципни, понякога - да сме в парламента". С тези думи, според членове на разпадналия се Реформаторки блок (РБ), тогавашният зам.-председател на ДСБ Петър Москов убеждавал през 2013 г. скараните помежду си малки десни партии ДСБ, "Движение България на гражданите" (ДБГ) и СДС да се обединят. Година след това блокът влезе в парламента и в управлението на страната - във втория мандат на Бойко Борисов, но по ирония точно принципите на една от партиите и желанието на другите да останат на всяка цена във властта доведе до неговия разпад. ДСБ излязоха в опозиция на управлението на ГЕРБ и останалите от РБ след бламирането на промените в конституцията и на практика напуснаха десния съюз.

Бившият министър на правосъдието Христо Иванов, който си тръгна от кабинета "Борисов 2" по същата причина, създаде своя формация - "Да, България". А РБ компенсира оттеглянето на ДСБ с няколко по-малки формации и партията на солиста на "Хиподил" Светослав Витков "Глас народен". Несъстоялото се обединение между "Да, България" и ДСБ ги остави извън парламента на изборите миналата година. Същото се случи и с второто издание на РБ.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

22 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    dimi_z avatar :-|
    dimi_z
    • - 2
    • + 13

    При положение, че три от четрите партии в евентуалния съюз около ДаБГ изрично повтарят, че не са десни, не знам защо толкова се мъчат медиите да ги наричат "десни". Дори Атанасов напоследък избягва да ползва този термин. Казвам го, защото още едно "дясно обединение" няма да постигне нищо. Трябва нещо свежо с нов подход, а "дясното" в България е точно толкова провалено като "комунизма" и други подобни етикети.

    Нередност?
  • 2
    nikolavj avatar :-|
    Никола Йорданов
    • - 2
    • + 2

    До коментар [#1] от "dimi_z":
    Напълно съгласен. Някакви предложения (освен демократична общност/ обединение)?

    Нередност?
  • 3
    evpetra avatar :-|
    evpetra
    • - 2
    • + 16

    До коментар [#1] от "dimi_z":

    О, не разбрахте ли, че определението "десни" е твърде условно. Той и Бойко Борисов се определя за десен. Да не говорим пък за "либерала" Ангел Джамбазки. Не се вторачвайте в определенията - гледайте кой какво прави. Факт е, че Христо Иванов се опита да направи промени в съдебната система - не му позволиха и той напусна. Факт е, че Петър Славов и Мартин Димитров като депутати задаваха най-неудобните за властта въпроси и изискваха отговор по силата на Закона за достъп до информацията. Спомнете си какво правиха Миглена Кунева и Лукарски и си помислете за кого ще гласувате независимо от това как се нарича.

    Нередност?
  • 4
    dig49558291 avatar :-|
    dig49558291
    • - 11
    • + 3

    На тия всичките изначално им е сбъркан целия подход към политиката, немат усет и разбиране за реалността, затова и се мъчат години наред неуспешно. Първо, в България обединения и коалиции нема как да вървят, практиката е показала, че са нестабилни и на избирателите тия неща са им до болка ясни. С механично събиране на маргинални партийки в поредния съюз нищо не се получава.

    Сливане в една партия с единни структури и един лидер - но силен, само това може да работи тука и само така избирателят ще инвестира гласа си в тях. Ако са с близки възгледи и цели какво има да делят - да организират вътрешни избори за лидер, демократичен механизъм за определяне на политиката, ясна програма и това е.

    После, групичката около Радан и Христо Иванов е обречена на провал и който се хване с тех парламент нема да види. Те са съвкупност от всичко онова, което отблъсква българите - джендърство, русофобия, грантаджийство, ултра-либерализъм, зелен радикализъм, жълтопаветен снобизъм и пр. Имат си там техния файтон софийски избиратели и толкова, те са с фабрично ограничение от макс. 3-4% на избори. Че такива и на Запад биха били маргинали, какво остава за България.

    Ако СДС реши да тръгне по друг, по-консервативен път, с други съюзници, но заеме по-балансирана позиция по международните въпроси, може и да постигне успех. Толкова е просто и ясно какво иска българинът - проевропейска партия, но не и антируска или проамериканска, не и огъваща се пред Брюксел, Берлин и САЩ като ГЕРБ; патриотична и консервативна, но не и истерично-инфантилна като на Валери Симеонов (с най-нисък рейтинг сред министрите). Партия, която ще реши проблемите, с които ГЕРБ не може да се справи, но не и да отрича постигнатото или да обижда избирателите ѝ. Без сатанизиране на времето преди 89-та - мнозинството българи (без значение десни или леви) не са съгласни да се отрича и заклеймява тоя период от историята и да се търсят оправдания за днешното състояние на страната с него, постоянно да се рови в некакви досиета и пр. През прехода да се рови и да се изкара целата истина за него, това иска българинът.

    Просто погледнете рейтинга на политиците и ще ви стане ясно какво се търси на пазара - Румен Радев и Каракачанов са с най-балансирана и принципна позиция и по международните въпроси, и по вътрешните, затова и народът ги харесва, в тех нема и никакъв снобизъм и надменност, вдъхват доверие. Бойко Борисов е с традиционно висок рейтинг, но той е хитър. Когато РБ участваха във властта, всичките им министри беха на дъното по одобрение, защо ли? Не е само поради некадърност, просто са несъвместими с тоя занаят.

    Нередност?
  • 5
    sider avatar :-P
    сидер
    • - 6
    • + 3

    ,,....Целта ни е да бъдем фактор за предизвикването на предсрочни парламентарни избори", заяви преди седмица Христо Иванов пред БНР....,,

    И как ша предизвикате предсрочни парламентарни избори?

    Нередност?
  • 6
    cinik avatar :-|
    cinik
    • - 3
    • + 13

    До коментар [#4] от "dig49558291":

    Сред образованите българи думата "патриот" отдавна е натоварена с негативна конотация, синонимна на русофил, ограничен човек, промит мозък, нещо такова. Горе-долу Божо Димитров. Ако някой тръгне да прави "патриотично-консервативно" обединение, консервативното ще изгори покрай патриотичното.

    Нередност?
  • 8
    www avatar :-|
    www
    • - 8
    • + 2

    Форматът на това обединение е доста странен. Ако ДСБ, ДаБГ и БЗНС имат обща идеология и история, то ми е много странно какво правят Зелените там. Да не се получи в крайна сметка Реформатори 2! Естественият съюзник е СДС, без Лукарски разбира се. Партиите и обединенията трябва да имат идеологически облик, а не да бъдат сбиротак за да се влезе в парламента.

    Нередност?
  • 9
    hitrata_svraka avatar :-?
    Хит®ата Св®ака ;)
    • - 2
    • + 7

    До коментар [#3] от "Евгения Петрова":

    Абсолютно! Лукавия си беше очевиден агент на БСП в СДС със задача да не се стигне до обединение с ДСБ и други прогресивни партии, явно беше много преди да си договори министерски пост на 4 очи с Баце Борисов!..

    Нередност?
Нов коментар