Електричество от бъдещето
Управлението на електроразпределителните мрежи се автоматизира, в сектора навлизат и блокчейн технологиите
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Нито един лев вложен в Белене няма да се изплати обратно. Защото ако случайно при тази сложност на строежа и корупция бъде пуснато най-рано до 2030г, ще бъде затворено като морално остаряло много бързо. Да се твърди, че ще работи 60 години до 2090г. е смехотворно.
Най-накрая един професор, който е в крак с технологиите и му е ясно накъде отиват нещата.
Белене...ако се стигне до реализация на Белене, на следващия ден продавам всичко в България и се терминализирам - ще е ясно, че на тази територия акъл не вирее...
Тук това никога, ама никога няма да се случи, защото едни хора няма да позволят. Същите хора, които са взели тлъсти комисионни от мадър Ръша, за да прокарат ретро проекта им - Белене, за да може мадър Ръша да ни обира още поколения наред.
Най-ме радват искания, да няма административни такси, да е освободено от ДДС и данъци и т.н. Дайте да освободим всички от тези неща и да видим как се прави бизнес.... Кой да плаща за пенсии, здраве, образование и т.н. явно балъците. Гледам нито в селското стопанство, нито при соларите или ВЕИ заплатите скочиха, нито някакъв принос реален към стандарта на живот, е вярно Инерком ще купи ЧЕЗ от 10МВт парк, но за останалите 7 милиона българи. Който иска да прави нещо от Белене до соларен парк на покрива да излиза на свободния пазар и да се конкурира, всичко останало е чист социализъм.
До коментар [#1] от "malevv":
Верояно някави левове ще се изплатят, но това не променя факта че бъдещето не е в АЕЦ. Сравнително слънчева и ветровита държава сме. Трябват ни достаъчно мощности за нощно време, но цяла АЕЦ не ми се вижда разумно,
Това може и така да е но колко % от електричеството в сащ се добива все още от въглища? много са! една атомна централа ще е актуална поне още 50 години
Смарт Грид технологията се развива в западна Европа вече повече от 10 години. Благодарение на нея, на всяка по-голяма сграда в Германия има фотоволтаици на покрива и всеки собственик може да продава ток на електроразпределението. В България тепърва чуват за това, а на това гражданин да продава ток на електроразпределението се гледа като кощунство.
Ние вместо да си променим законодателството ще строим АЕЦ, които няма да се изплати и след 80 години работа. Комунистите само чакат да докопат властта.
За тези неща четем вече десетина години. И в Холандия, и в Германия, и в Англия има изградени смарт гридове. Но явно все още не е достатъчно рентабилно, за да стане масово. Освен това, за индустрията явно ще има нужда от по -големи мощности.
Хареса ми препратката към невероятната програма за саниране. Изляха се няколко милиярда да се опаковат сгради със стиропор, а има къде по-смислени начина за енергийна ефективност.
До коментар [#9] от "orchis":
Смарт Грид е философия / начин на управление на мрежата в условия на децентрализирано производство на енергия. Това няма нищо общо с големината на мощностите. Това намалява загубите от пренос на енергия и безспорно е рентабилно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.