Те мразят някой да ги контролира
Как прокуратурата и службите разбиха бюрото за контрол над специалните разузнавателни средства


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Очаква се парламентът да избере на негово място човек, удобен на статуквото
Трудно раждане
Първото Бюро за контрол върху СРС бе създадено през 2009 г., но просъществува само три месеца – ГЕРБ го разтури веднага след идването си на власт и на негово място създаде една безлична парламентарна подкомисия, която не свърши нищо. За сметка на това първият мандат на ГЕРБ приключи с грозни скандали за нерегламентирано подслушване и следене от МВР, параноични слухове за коли с апаратура, които кръстосват София, а Цветан Цветанов се сдоби с популярен шарж с огромни уши.Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Възмутително! И след този Цацаров (Ти си го избра!) ще дойде друг Цацаров, защото "матрялът" не разбира смисъла от реформите в съдебната система, а и защото продължава да си харесва "Генералната промяна".
Даа, пореден шедьовър на Вогонска поезия в изпълнение на Биг Брадъра.
Територията все повече заприличва на прокурорска сатрапия. Каквото каже #Сотир, това и става. Няма съдебен контрол, а само бутафория/имитация на такъв. Особено със съдии като другарката Милка П.
Ясно е, че Бюрото им пречи. По-интересното е за какво точно. Така че да си зададем следния въпрос: каква долна мизерия ни гласят тези хора, която трябва да бъде прикрита? За да бъде "скопено" по този начин Бюрото, очевидно се задава нещо голямо, което трябва да остане скришно, под сурдинка. Какво ли пък ще да е то?!
Така че от тази гледна точка, присъствието на пожарникари, лесовъди и прочее шлака едва ли е изненада. Нещо повече - можем да сме сигурни, че новият член ще е също от пожарникарските среди. А наесен, когато сменят целия състав, сигурно ще набутат вътре половината школа от Симеоново. А защо не и лично Георги Димитров (Колев). Нали и без това му търсят шефско място някакво.
Ситуацията трябва да бъде разглеждана от две страни. От едната страна стои правомощието на наблюдаващия прокурор да разреши да се разгласява информация, а от друга - правомощието на Бюрото да се запознава с информация, част от досъдебното производство. И от тук идва проблемът. С позволени от закона средства да се постига неправомерен резултат. Първо прокурорът отказва достъп на Бюрото, въпреки че е длъжен да го направи. Мотивите може да са различни. Второ - от Бюрото искат достъп за проверка на процедурата, но мимоходом почти нарочно се запознават и с други факти по делата (да използване един лозунг от споменатата в статията КТБ - "Парите ни са скъпи", в случая ще добавя - и информацията, и информацията.
Извод: създадените органи и процедури не гарантират независимост и конфиденциалност. И когато по едно дело са работили с месеци екип от оперативни, разследващи и наблюдаващ прокурор, и се яви някой от Бюрото да "чете" материалите по делото (а се знае, че освен с това четене, проверяващият се занимава и с консултантска дейност, т.е. споделя скъпа информация) - предпазливостта в някои случаи е обяснима и закономерна, а покрай тази предпазливост се промушва понякога и неоправдана конфиденциалност. Нещата не са прости. Всъщност прости са, поради разградения ни двор и липсата на политическа воля за борба с корупцията по високите етажи на властта. При тайните способи достъп до материалите получават на законно половин дузина лица (в това число и от Бюрото) - един некоректен и трудът на десетки се проваля на мига. Да повторим - информацията ни е скъпа. И да обърнем внимание - нека от Бюрото да си проверяват процедурите, но не и по актуални оперативни разработки (защото, да потретя - тази информация е най-скъпа).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.