Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Новите цели за ВЕИ се обсъждат, но краят на тецовете е ясен

България се надява да консолидира обща позиция на страните - членки на ЕС, до края на председателството

Министър Теменужка Петкова и комисар Мигел Ариас Канете представиха резултатите от неформалната среща на енергийните министри в София
Министър Теменужка Петкова и комисар Мигел Ариас Канете представиха резултатите от неформалната среща на енергийните министри в София
Министър Теменужка Петкова и комисар Мигел Ариас Канете представиха резултатите от неформалната среща на енергийните министри в София    ©  Ивайло Станчев
Министър Теменужка Петкова и комисар Мигел Ариас Канете представиха резултатите от неформалната среща на енергийните министри в София    ©  Ивайло Станчев
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Все още няма единна позиция на страните членки какво трябва да постигне ЕС към 2030 г. в енергетиката. Това стана ясно след неформално заседание на енергийните министри от ЕС в София, в което участва и европейският комисар по климата и енергетика Мигел Ариас Канете. Основната тема на дискусиите бе пакетът директиви "Чиста енергия за всички европейци", който е свързан с определянето на нови цели за енергийната ефективност, дял на енергията от възобновяеми енергийни източници, управлението на Енергийния съюз, както и за създаването на Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори на държавите членки (АСЕР).

Според енергийния министър Теменужка Петкова, която председателстваше заседанието, колегите й са изразили своите позиции, като целта е до юни преговорите да приключат и да има общо становище. Проблемът е, че някои държави не искат да отстъпят от договорената още през 2014 г. цел за 27% дял на ВЕИ в енергетиката, други подкрепят миналогодишното предложение на европарламента за 34%, трети искат повече, а четвърти - нещо по средата. Същото е и при определянето на търсената енергийна ефективност.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    cinik avatar :-|
    cinik
    • + 3

    Сценарий 1: ЕС ни затвори старите реактори, сега ще ни затвори и ТЕЦ-овете. Гуньо, колко да пишем загубите? Поне 50 милиарда! Журналистите, готови ли сте? Три-четири: "Минием ли към Русия, тецовете ще продължат да си работят!"

    Сценарий 2: "Бате к*ре, у първио балон со панелите не можехме ъ се врЕдиме, аъ големо е*ане на рая се дзадаа отноо! Търгове, борси - неъ ткиа еврогейски раоти! Че се прай точкова система, комисия че опредЕли! Тук си е България - ние че си решааме!"

    Нередност?
  • 2
    skyfighter avatar :-|
    skyfighter
    • + 2

    Аз имам един елементарен въпрос, който експертите трябва да могат да отговорят - имаме ли потенциал за слънчеви, вятърни и водни централи да заменят ТЕЦ? Вятър има на няколко места, но около Калиакра е защитена зона. Другото е високо. После колко площ трябва за соларни? Ние не сме пустиня. Водни ресурси може и да има, но там ефектът върху природата е доста голям също.

    Иначе сладки приказки. Германия и другите на север са лесни, в морето. Ние не знам имаме ли тази опция. Нещата не са никак розови.

    Нередност?
  • 3
    tvr18355030 avatar :-|
    tvr18355030

    А пък ганя си иска скъпите америнаски тецове и още по-скъпата руска газ. Не му говорете за ВЕИ които освен, че го правят независим, вече и са по-евтини от АЕЦ, ТЕЦ и т.н.

    Нередност?
Нов коментар