Забавянето на вписванията в Търговския регистър може да стане причина за сериозни глоби на акционерните дружества, които могат да достигнат до половин процент от приходите им.
Към днешна дата вписванията се правят за около три седмици след подаването на заявленията, включително заявленията за свикване на общи събрания, което означава, че някои дружества може да не успеят да проведат общи събрания на обявената дата, да приемат отчетите си и да ги заявят преди крайния срок - 30 юни.
Задръстването на търговската регистрация дойде след промени от края на миналата година в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, с които беше променен Законът за счетоводството и дружествата без дейност бяха освободени от задължението да подават отчети, а трябваше само да пускат уведомление, за което не плащат такса. Тази промяна бе обявена под рубриката "намаляване на административната тежест", но на практика тя създаде много сериозни проблеми, защото в закона не бе предвиден отделен образец на уведомление за нея, което означава, че уведомяването трябва да става през някое от другите заявления.
В Търговския регистър има два потока за обработката на заявленията - бавен (през, който минават финансовите отчети) и бърз (всички останали заявления). Тъй като не беше предвидено ново заявление за въпросните уведомления, те попаднаха в бързия поток и така се стигна до сериозно забавяне.
След запитване на "Капитал" от Агенцията по вписванията отговориха, че още през лятото на 2017 г. са отказали да съгласуват проекта за промени в Закона за счетоводството, изготвен от финансовото министерство, и изпратиха становището си, което публикуваме.
От Министерството на финансите, които са инициатори на промените, отговориха по следния начин на въпроса защо не са се съобразили с това становище: "Ако възраженията на агенцията бяха приети, нямаше да има изменения в закона и облекчения за бизнеса и всички предприятия – с дейност и без дейност, биха били задължени да съставят и публикуват годишните си финансови отчети в срок до 30 юни с такса от 40 лв. за хартиен носител и 20 лв. за електронен."
Опасност от глоби
Според Търговския закон, за да приеме едно акционерно дружество (АД) финансовия си отчет, то трябва да свика общо събрание, поканата за което да бъде вписана в Търговския регистър. Общото събрание може да се състои не по-рано от 30 дни от обявяването на поканата в регистъра. Справка в Търговския регистър показа, че към 26 април все още не са вписани заявления за свикване на общи събрания, подадени към 4 април.
Това означава, че ако в началото на април дадено АД е подало заявление с покана за общо събрание за приемане на финансовия отчет, насрочено за 15 май, то въпросната покана все още няма да е вписана и общото събрание няма как да се проведе на тази дата.
Крайният срок за обявяване на финансовите отчети е 30 юни. Ако дружествата не са успели да заявят отчетите до тази дата, Законът са счетоводството предвижда "имуществена санкция в размер от 0,1 до 0,5 на сто от нетните приходи от продажби за отчетния период, за който се отнася непубликуваният финансов отчет, но не по-малко от 200 лева".
В агенцията работят извънредно, за да "изчистят" проблема
Ресорният зам.-министър на правосъдието Десислава Ахладова коментира пред "Капитал", че е впрегнат целият ресурс на агенцията, за да се "изчистят" натрупаните заявления. Хората работят и в събота и неделя. Още преди две седмици от агенцията заявиха, че подготвят работна група, с която да бъде изменена наредбата, регулираща заявления. Тези изменения обаче ще имат ефект за кампанията за подаване на нулеви отчети през 2019 г.
Промените в Закона за счетоводството бяха приети с преходните разпоредби на измененията в ДОПК в края на миналата година. Видно от стенограмите на водещата парламентарна комисия, която е разглеждала проекта, в нито един момент не е бил обсъден хипотетичният проблем или становището на Агенцията по вписванията. Институцията, отговаряща за регистрите, също носи известна вина за ситуацията, доколкото можеше да инициира промяна в наредбата още след промяната на закона в края на 2017 г., а не няколко месеца по-късно.
Прикачен файл
Прикачен файл
Забавянето на вписванията в Търговския регистър може да стане причина за сериозни глоби на акционерните дружества, които могат да достигнат до половин процент от приходите им.
Към днешна дата вписванията се правят за около три седмици след подаването на заявленията, включително заявленията за свикване на общи събрания, което означава, че някои дружества може да не успеят да проведат общи събрания на обявената дата, да приемат отчетите си и да ги заявят преди крайния срок - 30 юни.
2 коментара
Голям поток от заявления, но и длъжностните лица много мудни. Особено бавно работят в петък - преди края на работната седмица и преди празници. И тъй като АВ е третата приходна агенция, благодарение на солидните такси, които събират, могат да си позволят да назначат още хора.
До коментар [#1] от "nmw":
Със сигурност в АВ могат да си позволят да назначат още служители. Обаче в този случай ще останат значително по-малко средства за доп. мат. стимулиране, формирани основно от таксите. Преди 3 - 4 години една шефка на агенцията си определи бонус в размер на около 50 хил. лв за по-малко от половин година работа там.
Ако е работела нещо въобще ГЕРБерската калинка, разбира се.