От началото на седмицата музикантите от съставите на Българското национално радио - симфоничния оркестър, смесения хор, биг бенда и оркестъра за народна музика, започнаха протестна акция. Единственият резултат досега е, че в четвъртък бяха поканени на разговор в парламентарната комисия по култура и медии, на която се очакваше в присъствието и на представители на Министерството на културата да се проведе дебат по същество и да се чуят аргументите - трябва ли БНР да поддържа оркестри, в какъв обхват и при какви условия.
Бойко Борисов: Правилно разпределяне и пазарен принцип
Преди обаче да започне срещата в парламента, мнение по темата изрази премиерът Бойко Борисов, който по обед се появи на дискусията "България в еврозоната. Икономическата логика срещу митовете". Попитан от журналист на БНР какво е отношението му по темата и има ли възможност бюджетът на радиото да се увеличи, така че музикалните състави да получат по-добро заплащане, премиерът демонстрира непреклонност, каквато не показва по отношение на други протести за по-високо заплащане.
Борисов определи протестите на съставите на БНР като "безпочвени" и подчерта, че е важно да се работи добре с бюджетите на държавните институции. Същата оценка той даде и на протестите на БАН, въпреки че те успяха да извоюват именно с протести увеличение на бюджета си в навечерието на европредседателството.
"Българското национално радио, с цялото ми уважение, неговият председател трябва да обясни на хората там, че ние само изпълняваме един ангажимент да дадем субсидията, която държавата трябва да даде, и оттам нататък ръководството и начинът, по който то разпределя парите, са си изцяло негови. И аз не знаех, че нашето радио има четири оркестъра. Може да станат пет, може и шест. Мислех, че съвсем друга е неговата функция, но се разбра, че имаме и четири оркестъра. Сега Менда Стоянова ще ходи да се среща с тях. Не знам, като свиреха под моите прозорци, какво се очаква да направя аз. С цялото ми уважение към тях, сигурно са прекрасни музиканти, ама радиото има четири оркестъра или пет. Гвардейците имат, МВР имат. В края на краищата има и пазарен принцип", коментира Борисов.
По традиция думите на премиера винаги са определящи за изхода от дадена ситуация. Съвсем очевидно е, че бюджетът на БНР няма да претърпи корекции и ръководството на общественото радио само ще трябва да реши как да управлява и възнаграждава музикалните състави.
Депутатите: Музикантите да излязат от БНР и да влязат под шапката на Министерството на културата
Срещата в парламента между депутати и музиканти все пак не се оказа съвсем безполезна, доколкото там е била лансирана и обсъждана идеята съставите на БНР да излязат от структурата на обществената медия и техен принципал да стане Министерството на културата. Предложението е на председателя на комисията по бюджет и финанси в парламента Менда Стоянова, която участва в заседанието на комисията по културата и медиите по проблема със заплатите на музикантите. Решено е контактни групи да обсъдят предложението за реформа.
Генералният директор на БНР Александър Велев заяви, че подкрепя музикантите, но без увеличаване на бюджета няма как да бъдат коригирани възнагражденията на съставите в БНР. Държавната субсидия на радиото за 2018 година е 42,3 млн. лв., няма откъде да се вземе, каза той.
Директорът на радиото подчерта, че има голямо текучество в Симфоничния оркестър на БНР и медията рискува да загуби музикантите в него.
Години наред радиото развива съставите, защото е убедено, че те защитават мисията й на обществената медия. За да продължат да го правят заедно, оттук нататък мениджмънтът на БНР трябва да развие работещи пазарни практики и да осигури допълнителни приходи на музикантите, както и да насърчи работата на музикално-продуцентската къща вътре в медията.
От началото на седмицата музикантите от съставите на Българското национално радио - симфоничния оркестър, смесения хор, биг бенда и оркестъра за народна музика, започнаха протестна акция. Единственият резултат досега е, че в четвъртък бяха поканени на разговор в парламентарната комисия по култура и медии, на която се очакваше в присъствието и на представители на Министерството на културата да се проведе дебат по същество и да се чуят аргументите - трябва ли БНР да поддържа оркестри, в какъв обхват и при какви условия.
4 коментара
Аз лично съм доволен от оркестъра на БНР,не съм музиколог но ми е приятно да ги слушам. Но не съм доволен от МВРто, а на тях им увелиàват заплатите,пък те пускат убийците да си ходят дома!? Боко ,Боко къ"в си тъп и прост.
В събота радиосимфониците със Светлин Русев направиха зашеметяващ концерт. За по 500 лв на месец...
Двама цигулари = милиционер. Трима тромпетисти = инспектор...
Не е цитиран точно Бойко Борисов - той каза "...четири оркестРИ..."
Той досега не знаел, той мислел, че радиото имало съвсем друга функция. Този тъпунгер въобще не е слушал радиото, той никога не се е явявал там на интервю, защото не го показват. Друго са телевизиите - частните, слугинските.
Радиото имало оркестри, гвардейците имали оркестър, МВР имало ... Какво е това? Я тука един оркестър да свири и джаз, и класика, и поп, и маршове! Но той едва ли е чувал, че има различни жанрове музика. Той си знае Цеца чалгарката!
Тези оркестри са национално богатство, особено този за народна музика. Непростимо е такова дебилно изказване на премиера. Това показва че никога не е слушал националното радио, ако е така да го закриват и да закриват и държавата, те резултатите се виждат вече.