// К1: Средата / Политика
ИПИ: Общините остават в силна зависимост от централната власт
Преотстъпването на част от данъка върху доходите би дало глас на хората при формирането на политики на местно ниво
От години като решение на проблема се посочва фискалната децентрализация, а най-видимата крачка в тази посока е отстъпването на част от постъпленията към централния бюджет на местната власт. Така например споделянето на една пета от приходите от данъка върху доходите на физически лица би увеличило собствените приходи на общините с близо 675 млн. лв. (30% нагоре), показва изследване на Института за пазарна икономика.
Какъв е проблемът
Близо две трети от общинските бюджети се финансират от държавни трансфери, което ги прави силно зависими от държавата. Ресурсите за инвестиции пък зависят почти изцяло от европейските фондове. Същевременно общините задлъжняват все повече. Докато през кризисните 2007-2008 общинският дълг е бил в размер на 350-450 млн. лв., шест години по-късно той се е утроил.
Липсата на достатъчно средства затруднява самостоятелната фискална политика, а успоредно с това местната власт няма стимул да развива икономиката на региона, тъй като общинският бюджет не зависи от нея (с изключение на имотния пазар), посочват от института.
Според експертите фискална самостоятелност е възможна единствено чрез преструктуриране на данъчната система. Те предлагат една пета от приходите от данъка върху доходите на физическите лица (ДДФЛ) да се споделя с общините. Съдейки по заложените в бюджет 2018 г. приходи от данъка, преотстъпването би увеличило собствените приходи на общините с близо 675 млн. лв. (30% нагоре).
Децентрализацията би довела до няколко положителни промени. Като за начало това ще обвърже приходите на общините със социалните и икономическите процеси, които протичат в тях, става ясно от доклада. Същевременно зависимостта от приходите от данъка върху доходите създава стимул за общините по-усилено да привличат инвеститори, за да повишат заетостта и съответно постъпленията към бюджета. Допълнително политическата зависимост на местната власт от централната ще се понижи, докато в същото време се отваря възможност за участие на гражданското общество в процеса при определянето на икономическите политики.
Само пари не стигат
"Преотстъпването на част от постъпленията от ДДФЛ към общините не може и не трябва да бъде изолирана, самоцелна и безусловна промяна в структурата на данъчната система", посочват от ИПИ. За да бъде успешна, промяната трябва да бъде осъществена успоредно с подобряване на ефективността и прозрачността както на местните финанси, така и на общинската собственост и предприятия. Допълнително споделянето на данъка с общините върви ръка за ръка със засилване на политическата отговорност на местната власт, както и включването на гражданското общество в процеса по изготвяне на местни политики.
Рисковете
На теория децентрализацията може да доведе до увеличаване на административните процедури, предупреждават от ИПИ. "Специално в случая с българската данъчна система е важно преобладаващата част от администрирането на данъчните политики да бъде запазено в настоящия си вариант" според експертите.
Друг риск е липсата на заинтересовани граждани, които да наблюдават и да се включат в процеса по изготвянето на политики на местно ниво. Така общинската власт би била по-податлива на лобистки и корупционни практики.
Още по темата
Едва 20% от бюджетите на малките градове идват от местни данъци и такси
Институтът за пазарна икономика (ИПИ) започва информационна кампания за промяна на данъчната система
10 сеп 2019Просрочените задължения на общините намаляват до 138 млн. лв.
Същевременно за година дългът на местната власт нараства с почти 10% до над 1.3 млрд. лв.
30 авг 2018Когато парите от София не стигат
Докато чакат истинска децентрализация и повече местни приходи, общините в България имат и друга опция за развитие: целеви заеми
24 авг 2018Излишъкът в бюджета се удвоява до 1.3 млрд. лв. през април
Ръстът идва от повече данъци и направени плащания от ЕС, разходите също се увеличават
1 май 2018Градушка от недомислици в новия проект за защита на земеделците от бедствия
Най-спорният момент е, че част от финансирането ще идва от застрахователни премии по полици за коли и жилища.
27 апр 2018ИПИ: Регионите със силни икономики дърпат нагоре и периферните общини
Фактор е развитието на промишленото производство и възможността да се работи в близко населено място с по-висок стандарт
16 апр 2018Нито една община не иска социален зъболекарски кабинет
Само 13% от родителите водят бебетата на стоматолог, преди да навършат една година
15 мар 2018Общините бавно подобряват финансите си
Въпреки това повече от половината все още имат просрочени задължения на обща стойност 156.8 млн. лв. към края на 2017 г.
13 мар 2018
Брюксел предлага най-мащабната реформа след въвеждането на еврото, за да стане ЕС въглеродно неутрален до 2050 г.
12 дек 2019, 150 прочитания

Столичната община ще пусне мрежа от 22 сензора с онлайн система за данни, която струва 548 хил. лв., но не се различава много от гражданската AirSofia
12 дек 2019, 192 прочитания
11 дек 2019, 4866 прочитания
11 дек 2019, 1970 прочитания
11 дек 2019, 1711 прочитания
11 дек 2019, 1260 прочитания
11 дек 2019, 1203 прочитания
Няма да могат да се изнасят медикаменти, ако наличностите им паднат под 65% от месечното потребление