ИПИ: Общините остават в силна зависимост от централната власт
Преотстъпването на част от данъка върху доходите би дало глас на хората при формирането на политики на местно ниво


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Едва 40% от парите в бюджетите на общините, или 2.2 млрд. лв., идват от местни данъци и такси, докато останалата част се финансира от държавата. Липсата на средства прави местната власт силно зависима от централната и премахва стимулите й да развива местната икономика.
От години като решение на проблема се посочва фискалната децентрализация, а най-видимата крачка в тази посока е отстъпването на част от постъпленията към централния бюджет на местната власт. Така например споделянето на една пета от приходите от данъка върху доходите на физически лица би увеличило собствените приходи на общините с близо 675 млн. лв. (30% нагоре), показва изследване на Института за пазарна икономика.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Странно е, че в претенциозен материал се дават предложения без конкретни данни какъв процент от местните приходи представлява плоският данък (данъкът върху доходите). Не ми се рови в закона за бюджета, но делът му не е голям. Общините печелят повече от данък сгради, такса смет, местни данъци и такси, концесионни такси и пр. приходи.
Общините са перфектно средство за осъществяване на елементарни корупционни схеми по "усвояването" на мангизи по европрограми: кандидатства се, печели се, изпълнението се възлага по шурободжанашка схема, В един малък град неотдавна ОП по обновяването на канализацията бе спечелена от фирма на местния цигански баро. Тъй като тя "няма и две метли" по израза на мой приятел, барото наел като подизпълнител фирма на баро от съседен град. Нещо копали, нещо поставяли, асфалтирали - усвоили парите. Канализацията не работи...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.