Защо България не иска в банковия съюз
След четири години протакане, нежеланието на България да влезе в единния банков надзор може да попречи на устрема й към еврозоната
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- От фалита на КТБ качеството на банковия надзор на БНБ е обект на постоянни критики от международни институции.
- Въпреки консенсуса от 2014 г. да се прехвърли към ЕЦБ част от правомощията на централната банка управляващите постоянно го отлагат.
- Сега Брюксел и Франкфурт използват Банковия съюз като условие за влизането в ERM-II, което може да попречи на кандидатурата на страната.
На 14 юли 2014 г. насред институционалните руини около затворената КТБ всички лидери на водещите политически сили след консултации при президента Росен Плевнелиев излязоха с консенсусна позиция "незабавно да стартира процедура за влизане на България в единния банков надзорен механизъм на Европейския съюз".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Браво на автора!
А защо управляващите не искат... е ясно, има 50-тина млрд лв в банките за крадене!
"Поредната размяна на любезности относно влизането на България в еврозоната приключи с хладен душ – ще почакате. Но в дискусията премиерът Борисов изтърва една много важна информация: Брюксел е поставил условие България първо да влезе в системата на банковия съюз и да се подложи на банковия надзор на ЕЦБ, преди да кандидатства за механизма ЕРМ II, т.нар. чакалня за еврото.
БНБ, която само преди четири години допусна краха на КТБ, излезе със становище, че не желае ЕЦБ да й виси на главата, като изземе надзорните функции и започне да спуска решения: „Нахрани кучето!… Не пипай копчето!… Тази банка не става. Затваряй!“.
Изискването да влезем първо в банковия съюз означава две неща. Преди да ни пуснат дори в чакалнята към клуба на богатите, богатите държат да ни изолират в карантинното помещение, да ни обезпаразитят откъм лоши кредити и да ни дезинфекцират срещу заразата на свързаното кредитиране. И второ: в Европа нямат никакво доверие на БНБ, която уж пречистваше банковата ни система чрез т.нар. стрес тест през 2016 г." https://bivol.bg/bnb-stress-test-euro.html
Съжаляваме граждани на РБ. ПИБ не е готова да влезе и за това и вие ще чакате.
Как ще обясним на ЕЦБ всичките тези кредити към Пеевски? А кредитите на Гинка?
Не не не... Никакви такива.
Този път нашите институции имат напълно правилна принципна позиция по случая.
А чуждопоклонничеството си е характерна наша черта, така че не са изненада коментарите в стил "ЕЦБ е добра, а БНБ е лоша".
До коментар [#4] от "ivanov.":
И ко праим, ако не сме чуждопоклонници? Една банда е завзела всичко, вкл. и банките. Заграбва всички средства в тях и прави инвестиции, без да мисли много за смисъла им, защото никога няма да връща парите. Ние не ги спираме, но не даваме и на чужденците да го направят. То поне да ги даваха за нещо хубаво, ами то само за бетониране на морето и планините, молове и казина. Това само за един тесен мафиотски кръг е хубаво, а залага нов фалит на банките. След който честните хора още веднъж ще загубят всичките си спестявания. За да забогатяват властващите.
"Обобщените в текста факти е вероятно да бъдат използвани като входяща информация при дефиниране на непредубедена позиция по темата" Да плачеш ли, да се смееш ли... то лекота на изказа, то богат речник, то чувство за естетика, то дълбочина на мисълта... красота. Но лесно е човек да се присмива без да знае фактите. Добре платени ли са тези хора, които са натоварени от БНБ със задачата да общуват с обществото? Имат ли средно образование? Рабодателят им има ли стандарти за служителите? Грешка, това последното го знаем. Дали поставената им задача е да общуват или да объркват? Жалка държава, жалки служители, жална ни майка.
До коментар [#4] от "ivanov.":
Иванов, не се напъвай като гладен в тоалетна. За ЕЦБ още не знаем дали ще е добра, зла или некомпететна с поставените и задачи да надзирава институциите под нейна опека. Но това със сигурност го знаем за БНБ. За последните няколко десетилетия е показала, че е неспособна да надзирава обществена тоалетна, камо ли банковия сектор на републиката. Ние не се прекланяме пред чуждите ами пред професионализъм и отговорна работа. Щом нашите са некадърни да се справят, тогава нямам нищо напротив пак наши (членове сме на ЕС нали) институции да свършат работа. Безхарактерния и корумпиран патриотизъм е противопоказен за здравето на държавата.
До коментар [#5] от "truthsearch37":
А чужденците сигурно ще направят така, че фалитът на банка няма да е възможен? Да, ама не. И в еврозоната фалират банки, избухват скандали около банки, даже цели банкови системи на държави от еврозоната претърпяха сривове.
До коментар [#7] от "Славе Сергиев":
Нашият банков сектор не е по-лош от доста други в ЕС и в еврозоната. Нито пък фалитът на банка е нещо невиждано и недопустимо. Никъде по света не е създаден съвършен и безгрешен надзорен орган, така че доста се преувеличава с критиките по родния.
До коментар [#9] от "ivanov.":
Добре сега, това е друг аргумент. Прав си- познат е фалита на банки и е допустим, както по чисто пазарни, така и по не толкова пазарни причини. Италианската банкова система е пословична с несъбираемите си (т.нар. лоши) заеми. По света също се източват банки, перат се пари и има лошо стопанисване и надзор. Българската специфисика се вписва в това, че проблемите на КТБ и ПИБ бяха и са добре познати от години, обществеността и надзора са осведомени дори от страниците на тази публикация. Също различно в РБ е и това че според съществуващите закони и правила е почти невъзможно да фалираш банка. Но най-важното е че БНБ, банковия надзор (както и всички други институции в РБ) са политически лостове. Там е и ключа от паянтовата барака - не може мафията да загуби лостовете която държат властта и.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.