Разкопки на всеки километър
В последните години археологията в България се издържа предимно покрай европроектите за пътна инфраструктура
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Находките край благоевградското село Покровник са известни още от 70-те години на миналия век. Тогава са и първите археологически проучвания на мястото, на което се вярва, че се намира древният предшественик на Благоевград - римското селище Скаптопара. Но досега разкопки на мястото не са направени - както поради липсата на целенасочено финансиране, така и поради липсата на инициатива от страна на местните власти. Промяната настъпва едва през 2014 г., но не заради внезапен интерес към археологията, а защото точно оттам ще мине магистрала "Струма".
На практика археологическите разкопки в България се случват точно като горния случай - не по логиката на някакъв общ план или според значимостта им, а покрай развитието на пътната инфраструктура, и то конкретно по европейски проекти. Освен при предполагаемата Скаптопара са правени разкопки край Сандански, Кресна, селата Мощанец, Поленица и Дамяница, както и местностите Лъжова махала, Горно поле, Горна валта и други. По "Хемус" засега се работи по участъка след Ябланица, но има рамково споразумение за проучването на общо 21 обекта край Угърчин, Баховица, Славяни, Торос, Дерманци и т.н. При реализацията на Северната скоростна тангента на София са били отделени над 1.1 млн. лв. за археология.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Не пипайте селището. Пътя трябва да се премести.
1. Да се накажат виновните за това, че разкопките почнаха толкова късно. Трасето на магистралата е избрано от години и по него не се работеше - къде спаха та не го разкопаха досега и защо всичко требва да става в последния момент? Не може да нема лице, носещо персонална отговорност.
2. Държавата да задели пари още сега и да продължи разкопките на римското селище извън трасето на магистралата, където са частни, общински или било какви други имоти. Без това да се случи - гражданите и местната власт да не допускат разрушаване на откритията, колкото и да са "незначителни" от археологическа гледна точка.
3. Най-ценните открития да се преместят извън магистралата естествено, дори по-големите зидове да се преместят, ако и да не са толкова "ценни", те допълват целата композиция с църквата, гробницата и пр., защото не е сигурно че изобщо ще открият други зидове.
Обръщам внимание на уважаемата редколегия, че в България има и други университети, освен Софийският, които провеждат теренни археологически проучвания на територията на България, но и извън нея.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.