Новият брой:
Правителство с ГЕРБ?

Кабинетът предлага да се търсят възможности за изграждане на АЕЦ "Белене"

Докладът на енергийния министър още утре ще бъде внесен в Народното събрание и може да доведе до отмяна на решението, с което преди време проектът бе блокиран

Министерският съвет скоростно одобри доклада на енергийния министър Теменужка Петкова и определи като най-удачен вариантът АЕЦ "Белене" да се строи от стратегически инвеститор
Министерският съвет скоростно одобри доклада на енергийния министър Теменужка Петкова и определи като най-удачен вариантът АЕЦ "Белене" да се строи от стратегически инвеститор
Министерският съвет скоростно одобри доклада на енергийния министър Теменужка Петкова и определи като най-удачен вариантът АЕЦ "Белене" да се строи от стратегически инвеститор    ©  Юлия Лазарова
Министерският съвет скоростно одобри доклада на енергийния министър Теменужка Петкова и определи като най-удачен вариантът АЕЦ "Белене" да се строи от стратегически инвеститор    ©  Юлия Лазарова
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Само за 4 дни възможността за възобновяване на проекта АЕЦ "Белене" се материализира от общи приказки в правителствено решение. В събота (12 май) премиерът Бойко Борисов обяви, че до няколко седмици в Народното събрание ще бъде внесено предложение за отмяна на мораториума върху атомната централа. След това в понеделник (14 май) енергийният министър Теменужка Петкова скъси сроковете и обеща до няколко дни да представи доклад с предложения как да бъде оползотворено оборудването за АЕЦ "Белене". Но още в сряда (16 май) Министерският съвет одобри въпросния документ и го изпрати за разглеждане в парламента.

Бързането на властта е заради заявения от Китайската национална ядрена корпорация (CNNC) инвестиционен интерес към проекта АЕЦ "Белене". Това стана по време на провелата се миналата седмица среща със заместник министър-председателя Томислав Дончев. За да започнат преговори с китайците обаче, е необходимо да се отмени решението на Народното събрание от 2012 г., с което са блокирани всички действия по реализацията на втората атомна централа в България.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    vzoran avatar :-|
    vzoran
    • + 2

    Фукушима показа, че риск от авария винаги има. Ако вървим към увеличаване на мощностите това определено не ми изглежда като добра стратегия.

    Нередност?
  • 3
    crusible avatar :-|
    crusible
    • + 3

    Ние имаме свръх производство, те атомна централа ще стоят. Що за тъпанарска логика е Това?

    Нередност?
  • 4
    kratun.ko avatar :-|
    kratun.ko
    • + 4

    Първо дадоха 2 милиона евро на една английска консултантска фирма, за да оцени ефективността на проекта. Резултатите от оценката не ги обявиха публично, скриха доклада. След това поръчаха на БАН да изготви доклад, сигурно се надяваха на друг резултат. БАН заключи, че проектът е губещ, като единственият фактор да бъде печеливш е комбинация от едновременни невероятни фактори (моя интерпретация на заключението). Сега, с доклада на Теменужка, ГЕРБ-ерското светило на енергетиката (да не се бърка с калинка, теменужката е растение) изведнъж проектът стана перспективен.
    Истината е, че еврофондовете приключват през 2020, а може и по-рано. Трябва да има откъде да се краде.

    Нередност?
  • 5
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • + 4

    До коментар [#3] от "crusible":

    Скоро няма да имаме. Въпросът е какъв вид централи да се строят. АЕЦ е глупав вариант. Още по-лошото е, че накрая ще имаме сътрудничество с частна компания, с предварителен договор и БЕЗ оползотворяване на закупените реактори.

    Накрая ще излезе някой министър и ще каже "ами то навсякъде е така".

    В превод: "Ми вие какво очаквахте бе, балъци"....

    Помните ли как това оборудване щеше да се ползва за 7-ми блок, пък като дойде времето да се търси изпълнител, почна да се търси и ново оборудване???

    Нередност?
  • 6
    vassilun avatar :-|
    vassilun
    • + 2

    Баце да пита Мей как върви строежа на Хинкли Поинт 2! С инвеститор същите китайци и EDF. Построяването на централата се бави вече с години, първоначалният бюджет бе двукратно надвишен, а централа няма и не е ясно кога ще има! UK няма участие във финансиране на строежа, но има задължения за безопасността, ядрените отпадъци и изкупуване на електроенергията по цена, определена с толкова сложна схема, че едва ри някой в Англия знае колко би струвал киловатчас от тази централа! АЕЦ "Белене" е порочно заченат корупционен проект и е време да бъде погребан завинаги!

    Нередност?
  • 7
    aussie avatar :-|
    aussie

    Това бързане не е случайно. Докато народа осмисли какво става и вече ще е късно.
    Миналата година беше КТБ, тази година очевидно ще е атомна централа.

    Нередност?
Нов коментар