// К1: Средата / Политика
Следобедът на българската икономика
БВП запазва темпа си на растеж от 3.5%, но Европа тръгва надолу и въпросът е - кога ще я последваме
Темата накратко - Българската икономика запазва темпа си на растеж от 3.5% през първото тримесечие въпреки всеобщото забавяне в Европа. - Потреблението и износът обаче забавят оборотите, а инвестициите растат, но ефектът им е по-скоро краткосрочен. - Сега въпросът е, ако основният влекач на българската икономика - Европа, тръгва надолу, кога ще я последваме. |
Инфографика |
Инфографика |
Инфографика |
Инфографика |
Изключения от общия тренд има и те са предимно източноевропейски. Сред тях, оказа се тази седмица, е и България. Експресните данни на националната статистика отчетоха годишен растеж от 3.5% - без промяна спрямо четвъртото тримесечие на 2017 г., но и без забавяне.
Плахите зимни покупки
И през първите три месеца на годината потреблението на домакинствата продължава да е най-силният двигател на икономиката. То нараства с 2.4% на годишна база, според експресните оценки на НСИ, като тук основните фактори са растящите доходи на населението и продължаващото възстановяване на пазара на труда. Така например заплатите се повишават със 7% спрямо същия период на 2017 г., а трудовият пазар добавя още 62.6 хил. работещи към редиците си, докато безработните намаляват с нови 35.7 хил. души до 5.7%.
В същото време темпът на растеж на потреблението продължава да спада. През последното тримесечие на миналата година той беше 3.8%, а преди това – 4.3%. Макар че последните данни вероятно ще бъдат ревизирани с публикуването на подробните оценки следващия месец, лек обрат в посока надолу се забелязва и в индикаторите за търговията на дребно. Така например оценката на мениджърите в сектора за продажбите през последните три месеца пада до най-ниското си ниво от година, а настоящото бизнес състояние на фирмите тръгна надолу през април.
Това, което ще помогне, е приближаването на летния туристически сезон. Очакванията на фирмите в ритейла и услугите за следващите месеци са оптимистични, а потребителското доверие се покачва. Оценките на домакинствата за икономическото и финансовото им състояние през следващата година също са нагоре.
Инфлацията - неканен гост
Засега голямата неизвестна в прогнозите е инфлацията. Към април годишното повишение на цените се движи в комфортните граници от 1.8% до 2.2%. Едно по-сериозно ускорение, комбинирано с по-слаб растеж на заплатите обаче, би изяло част от покупателната способност на домакинствата.
Десислава Николова, старши икономист на Института за пазарна икономика (ИПИ), предупреждава, че тази година може да настъпи шок при цените на горивата. "Цените на суровините трудно се прогнозират, но ако напрежението между Иран и САЩ ескалира, петролът може силно да поскъпне", казва и Красен Йотов от Industry Watch. Както е ясно, ефектът би се усетил и от домакинствата, и от бизнеса.
Повече инвестиции
Ако има добра новина, то тя е в ръста на инвестициите. През първите три месеца на годината показателят брутокапиталообразуване в основен капитал отбелязва увеличение от цели 7.2% спрямо същия период на 2017 г. За сравнение, през последните месеци на миналата година изменението е 4.5%.
Според Красен Йотов обаче няма видими големи промени в инвестиционната активност на частния сектор, което означава, че ръстът сега идва от държавата. "В много общини миналата година започнаха ремонтни дейности, които продължават и през тази", коментира той. "Тези проекти се правят веднъж на всеки 15 години, така че, когато започнат, имат голямо отражение върху икономиката", допълва Йотов.
Според Николова раздвижването е видимо и в частното строителство, като меките климатични условия тази зима позволиха фирмите да продължат да работят и през традиционно слабите студени месеци. Данните на НСИ за строителната продукция показват, че увеличението идва предимно от сградното строителство. Тук фактор е растящото търсене на имоти. Издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради през първото тримесечие нарастват с над 6% на годишна база, а броят жилища – с цели 33%. Въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради се повишават с 22% за година, а започналото строителство на нови – с 13%. Цените пък се вдигат с между 8% и 10% на годишна база, което създава предпоставки за покупка с цел препродажба и отдаване на жилище под наем. Според данните на БНБ годишният ръст на жилищните кредити се доближава до двуцифрен през март, което вероятно е една причина да отправи предупреждение към банките да внимават с натрупването на риск.
"Една голяма част от инвестициите в имоти, които се правят от домакинствата, са със собствени спестявания, които просто бяха извадени от банките", коментира Николова. "Инвестициите в жилищни имоти пък водят до пренасищане на пазара на наеми и вероятно оттук нататък цените ще вървят надолу", допълва тя. Под въпрос е обаче доколко това оживление на имотния пазар ще продължи и дали ще успее да компенсира евентуален спад в еврозоната. Още повече че то е вследствие на ниските лихви по депозити и кредити заради политиката на Европейската централна банка и в Европа отдавна се говори за опасността от надуване на имотни балони.
На този фон преди дни Международният валутен фонд за пореден път призова европейските държави да се възползват от благоприятните данни в момента, за да правят реформи и да повишават потенциала на икономиката си. В България такива не се задават, липсват и инвестиции, които дългосрочно да повишат производителността. Това ще се окаже доста важно, ако един лежерен период върви към своя край.
Минусите при износа Зимата беше тежка и за външната търговия със стоки. През февруари и март експортът значително се забавя към ЕС, а към трети страни пада вече пети пореден месец. Като причина индустрията да забави темпа си на растеж в основния ни външнотърговски партньор - Германия, се изтъкват тежките зимни условия. Натам са насочени една пета от българските машини и части. Същевременно вносът отбеляза първо годишно понижение през март от 19 месеца насам. Продажбите на чужди стоки и услуги в страната все още нарастват с темп, превишаващ този на износа, но той се забавя от 8.3% през четвъртото тримесечие на 2017 г. до 6.8%. Фактор тук обаче са горивата, където продажбите падат. |
Още по темата
Производителността на труда нараства с 2.3% през първото тримесечие
Добавената стойност расте най-бързо в строителството и недвижимите имоти
7 юни 2018Euler Hermes: Рискът от забавени разплащания в строителството намалява
Застрахователната компания очаква икономическият растеж нa България да се забави до 3.4% през 2018 г.
31 май 2018Чуждите инвестиции падат до 180 млн. евро през първото тримесечие
Понижението идва от отлив на дялов капитал, а секторът, привлякъл най-много средства, е преработващата промишленост
20 май 2018Какви ще са ефектите от поскъпването на петрола върху световната икономика
Големите вносители на петрол ще изпитат негативните последици
16 май 2018Българската икономика запазва темпа си на растеж от 3.5%
Потреблението се забавя, докато инвестициите се ускоряват заради строителство и еврофондове
15 май 2018Европейската икономика се забавя през първото тримесечие
Рязък спад има на растежа в Румъния, докато Латвия е рекордьор с 5.2%
15 май 2018Слабата търговия с горива и оръжия забавя износа и през март
Продажбите в трети страни падат с 10.4%, за пръв път от две години намалява и вносът
13 май 2018Икономиката на еврозоната достигна най-високия си растеж от десетилетие през 2017 г., но темпът оттук нататък ще се забавя
27 апр 2018
И още: Цацаров беше избран от парламента за шеф на антикорупционната комисия, Джонсън вероятно ще спечели утрешните избори във Великобритания
11 дек 2019, 1419 прочитания

Парите са от текущия излишък в бюджета, който месец преди края на годината е над 1 млрд. лв.
11 дек 2019, 13146 прочитания
11 дек 2019, 13129 прочитания
11 дек 2019, 2864 прочитания
11 дек 2019, 1988 прочитания
11 дек 2019, 1659 прочитания
11 дек 2019, 1393 прочитания
Настръхнало от страх, Галиче гласува за наследник на осъдения кмет Ценко Чоков