Законът срещу корупцията е пълен с пороци
Фондация "Програма Достъп до информация" представи годишния си доклад за 2017 г.
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Антикорупционният закон бе замислен като превенция, а изби на репресия. Това заключава годишният доклад на Програма Достъп до информация (ПДИ) за състоянието на достъпа през 2017 г. Критичният анализ на новия закон звучи много актуално на фона на първите прояви на навосъздадената Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), особено след зрелищния многочасов арест и претърсване на кметицата на столичната община "Младост" Десислава Иванчева в центъра на София на 17 април т.г.
Докладът бе представен във вторник в Националния пресклуб на БТА, както се прави всяка година от 2000 г. досега. По традиция той съдържа широка гама от препоръки за подобряване на достъпа до информация, някои от които се повтарят вече втора и трета година без реакция от властта.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Добри намерения на автора, но с лош пример със задържаната кметица, за която два съдебни състава приеха, че има обосновано предположение за извършено престъпление.
Процедурата за претърсване е усложнена и пряко следва разпоредбите на НПК. Преди да сочите проблеми в закона, следва да направите предложения за промени в НПК. Но не забравяйте, че "привилегията" за по-малко публичност, която преодолява "...зрелищния многочасов арест и претърсване на кметицата...", ще засили съмненията по отношение на събраните доказателства
Предложете смислени промени, иначе критиките олекват и звучат непрофесионално.
"Пълен с пороци"? Явно, за нищо не става.
До коментар [#1] от "hammurabi":
Напълно съм съгласен!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.