Неуспешният поход към еврото
Влизането на България в еврозоната се отлага с още няколко години заради нерешените проблеми в банковата система


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Надеждата, че омагьосалият германския канцлер Ангела Меркел чар на премиера Бойко Борисов, както и по-доброто от очакваното в Брюксел представяне на България като председател на Съвета на ЕС някак си ще отворят за страната вратите на еврозоната, вече може да бъде погребана.
Подкрепата на Европейската комисия – тази седмица вицепрезидентът й Валдис Домбровскис отново подчерта, че България изпълнява номиналните критерии за членство, се оказа недостатъчна. Европейската централна банка (ЕЦБ), както и няколко страни членки, изглежда, имат твърдо намерение да спрат София да кандидатства за приемането й в европейския валутен механизъм ERM II, по-популярен като чакалнята на еврозоната. Опозицията не е официално заявена, но намерението прозира между линиите на различни публични документи и изказвания. Например трактовката на публикуваните тази седмица конвергентни доклади на ЕЦБ и ЕК за готовността на България. Въпреки че те на практика са идентични като език и препоръки с тези от 2016 г., сега представители на двете институции дават много по-негативната оценка на повтарящите се констатации за необходимостта от реформи, и то не само във финансовата сфера, а и в правосъдието или образованието.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
България има нестабилна банкова система и огромен ЧАСТЕН дълг. Фалира КТБ и завлече 4 милиарда. Не е дълбока тайна положението на 2-3 други банки, чийто мениджмент е далече от добрите практики. Частният дълг е около 110% от БВП, само държавния дълг е в прекрасно състояние - около 22%. БНБ няма адекватни надзорни механизми над банките и премълчава системни проблеми. Освен това има организирани групи, които са специализирани в експроприацията на капитал - спомнете си завлечените 15 банки през 1996 година. Докато БНБ и България не изгради щит за банковите и финансови институции - няма никакви шансове за влизане във валутната система на ЕС.
Още не ми е ясно, защо Искров не е в затвора.
През 2014 с Искров начело да се подаде заявка?
И един мармот завива в станиол...
То не че през 2018 с Борисов начело е по-различно...
С бандитите в МС и в Парламента не става.
Друго трябва.
Капитал, може ли една статия за "големият експерт" от МВФ бай Митко Радев и неговата роля в дадената ситуация?
Колко време ще ви отнеме, докато осъзнаете, че криейки се от прожекторите под неговия поглед от 2015:
1) КТБ беше фактически разграбена,
2) новата КТБ в лицето на ПИБ се изгражда и е въпрос на време, кухите й активи да изгърмят,
3) БНБ одобри закупуването на Общинска Банка от Пеевската паплач, 4) БНБ остава толкова назад в приемането на новите банкови регулации (MREL, BRRD), колкото и под ръководството на фамозния Иван Искров.
А всичко това, драги журналисти, са голяма част от причините защо Бг няма и да помирише еврозоната скоро.
Ето и една идея от къде да започнете - погледнете как през 90-те едно фалиращо монтанско предприятие купува спортна, розова Алфа Ромео за тогавашния зам. министър на икономиката и член на борда на директорите Митето Радев.
Всеки ден по 4 статии как нямало да бъдем пуснати в чакалнята. Почвам да си мисля, че издателите на Дневник и Капитал ще загубят ако вземат че ни пуснат.
"Изискването на ЕЦБ за влизане в банковия съюз не е толкова шикалкавене за отлагане на българското членство в ERM II, а по-скоро натиск правителството и БНБ най-накрая да се заемат с решаването на проблемите в банковата сфера, за които всички знаят, но почти нищо не е направено."
По мое скромно мнение, това е камъчето, което няма да ни пусне в зоната!
Смятай какви проблеми имат от ПИБ, щом така активно се борим срещу европейския надзор....
До коментар [#1] от "vxa15365434":
Банковия надзор ще хване топ 3, значи само ПИБ от цитираните може да е мотив за бавенето. Другите 2 банки, за които говориш - ЦКБ и Инвестбанк вероятно, са различна история. ЦКБ мисля, че се справя добре. Инвестбанк е твърде малка, за да му пука на някой. Следете внимателно какво се случва в ПИБ. Дано най-сетне я продадат...
До коментар [#4] от "regular_observer":
Демократична България. Христо Иванов. Съдебна реформа (включва прокуратурата).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.