ЕК предлага с до 8% повече пари за България за периода 2021-2027 г. (допълнение)
Въпреки цялостното свиване на средствата зa кохезия освен за София увеличение има и за Букурещ, Рим, Атина и Мадрид
Политиката финансира най-бедните региони на Европейския съюз, които имат БВП на глава от населението под 90% от средното за ЕС.
ЕК обаче все още не е представила разбивка на средствата по-години, както и използваните инфлационни коефициенти, за да се направи точно изчисление.
Малко по-голямо увеличение получава и Румъния. Както се очакваше, Гърция, Италия и Испания също са печеливши. За тях ЕК предвижда увеличаване на финансирането със съответно 8, 6.53 и 4.9% (отново без да са ясни всички числа в проекта за многогодишния бюджет на ЕС).
Големите губещи са Полша, Унгария и Чехия, чието финансиране според предложението на ЕК се очаква да бъде орязано с 24%. Намалението щеше да е по-голямо ако ЕК не слага "предпазна мрежа", която не позволява страните да загубят повече от този процент.
Това наказание ли е
Според комисарите Крецу и Катайнен фактът, че средствата за Полша, Чехия, Унгария и Словакия падат най-много, не е наказание. Разпределението на средствата се прави основно на базата на БВП на страните членки - този фактор има 80% тежест при определянето кои страни колко ще получат. И тъй като икономиките и на четирите страни заедно с тези на балтийските държави в последните години растяха стабилно, те се оказаха сред малко по-богатите в ЕС. В същото време именно гръцката, италианската и испанските икономика бяха едни от най-стагниралите в ЕС.
"Някой страни просто растат по-добре и никой не трябва да е недоволен от това", каза вицепрезидентът на ЕК.
Въпреки това пренасочването на над 36 млрд. евро от Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Естония, Латвия и Словения към България, Румъния, Гърция, Италия и Испания изглежда странно. Най-малкото защото българската и румънската икономика също растяха добре.
Според Корина Крецу другите фактори, които са взети под внимание, просто няма как да обяснят тази промяна, тъй като имат малък дял. Сега при определянето на средствата за отделните страни членки ЕК е взела предвид и фактори като младежка безработица, образователно ниво, прием и интеграция на бежанци. Именно по тези три показателя обаче и Испания, и Италия, и Гърция определено имат "предимство". Крецу например подчерта, че в някои региони на Германия населението в последните години е скочило двойно.
Money talk
Един от най-забавните примери за опитите на ЕК да намери баланс между страните членки е запазването или дори увеличаването на размера на парите, които ще отиват за Холандия, Австрия, Белгия и Финландия. И четирите страни са най-твърдите противници на увеличението на националните вноски в европейския бюджет. Въпреки че може да се приеме, че страна като Австрия прие доста бежанци, това едва ли е основното обяснение за подхода на ЕК.
Още по темата
Хотелите и ресторантите в България са най-евтините в ЕС
Цените на потребителската електроника са на 93% от средното ниво за съюза
20 юни 2018Инфлацията се повишава до 2.6% през май
Поскъпват горивата и някои видове услуги като куриерските, хотелските и ВиК
13 юни 2018Европейският бюджет
Какво да очаква България от структурните фондове
България получава с до 8% увеличение на средствата по кохезионните фондове за периода 2021-2027 г.
1 юни 2018Вечерни новини: Повече еврофондове за България, Италия разклати пазарите
И още: Борисов ще обсъди с Путин АЕЦ "Белене" и газовия хъб; стрелба с жертви в белгийския град Лиеж; къде и каква е новата инсталация на Кристо
29 май 2018Андрей Новаков: Принципът "пари срещу законност" в бюджета на ЕС няма да засегне България
от Дневник,27 май 2018Колко ще бъде ударена Източна Европа с бъдещия бюджет на ЕС
Европейската комисия предлага кохезионният фонд да се ореже с 35%, а преките плащания в земеделието - с над 11%.
11 май 2018
До 1 октомври бизнесът има гратисен период, в който няма да бъдат налагани глоби
19 фев 2019, 2721 прочитания

И още: Тереза Мей отново отива в Брюксел в опит да предоговори Brexit; Почина легендарният Карл Лагерфелд
19 фев 2019, 1603 прочитания
19 фев 2019, 6967 прочитания
19 фев 2019, 3219 прочитания
19 фев 2019, 3110 прочитания
19 фев 2019, 2691 прочитания
19 фев 2019, 2135 прочитания
Документът влиза в сила от юни, на лекарите ще бъде предложен анекс към сегашните договори