Путин няма против руски газ да захранва хъб "Балкан"
След срещата с руския президент Бойко Борисов обяви, че може да има връзка между хъба и "Турски поток"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Русия и Турция нямат против да се направи входна точка от сега строящия се "Турски поток" към България, чрез който да се захранва газовият хъб "Балкан". Това съобщи премиерът Бойко Борисов на пресконференция след срещата си с руския президент Владимир Путин. Всички детайли по разходите за свързването с газовата мрежа, като и по-важното - условията по търгуването и транзитирането на газа, ще се договарят тепърва. България се надява да останат и транзитните доставки през Украйна, добави премиерът.
Доставките на природен газ за България и възможностите за препродажбата и транзита му бяха основната тема на третата официална среща между Борисов и Путин. Изминаха доста години от последната такава в София през 2010 г. и предната в Гданск през 2009 г. Въпросът с възраждането на проекта за АЕЦ "Белене" беше извън дневния ред, вероятно защото Народното събрание така и още не е дало мандат за преговори на Борисов. Премиерът обаче спомена по време на пресконференцията, че "Белене" е бил повдигнат като тема.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Дано нашите изобщо знаят какво е това газов хъб, защото леко се съмнявам.
Тежка глупост е ако ББ, в опит да вдигне рейтинга си, се съгласи да поеме руската газ от турската граница. Естествено, ще го обявят за успех, но каква е алтернативата за Русия - газопровод през Гърция и Македония към Сърбия ли? Америка си назначи правителство в Македония и едва ли ще допусне руската газ да минава от там, а и това е прекалено заобиколен маршрут. България в случая е незаобиколим фактор и е в силна позиция да иска директна тръба до нашия бряг.
Ако сега при това международно положение не успеем да убедим ЕС за нуждата от такава директна тръба, то значи по-добре да закриваме държавата, защото това нема да е държава.
Има и силни предпоставки за това:
1. Конфликтът между ЕС и САЩ, който намали американския натиск над Европа и вдъхна смелост на европейските политици да отстояват интересите си.
2. Северен Поток 2 - България да пита защо за Германия може да се прави изключение, а за нас не.
3. Непредвидимата Турция, която се превръща в монополист при преноса на газ към Южна Европа на фона и на Южния газов коридор. Нали постоянно се говорят за диверсификация?
Ако част от газта от Турски поток влезе през турската граница към България в посока Сърбия и Централна Европа, нищо не пречи друга част да поеме от Турция към Гърция в посока Южна Италия. Затова и България не трябва да се съгласява на нищо друго, освен директна тръба до нейния бряг, за да може и газта за Гърция и Италия да минава през територията ни. Недопустимо е преноса на газ от Русия за ЕС да минава през Турция. Също и през Украйна. Руската газ следва да влиза директно на територията на ЕС за да се избегнат бъдещи проблеми с доставките.
"Надявам се да постигнем напредък по някои теми, а други да обсъдим", каза премиерът преди началото на срещата си с Путин. "Много съм щастлив, че след толкова дълго време отговорихте на поканата ни", заяви на свой ред руският президент.
Толкова по темата за русофилството на Борисов.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.