🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

След посещението в Русия, хъбът "Балкан" още е мираж

Дори да се осигурят доставки на природен газ не е ясно какво ще правим с него, как ще го транспортираме и на кого ще го продаваме

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

"Русия и Турция нямат против да се направи входна точка от сега строящия се "Турски поток" към България, чрез която страната да получи допълнителни 15.7 млрд. куб.м природен газ за търговия и транзит." Това съобщи триумфално на 30 май премиерът Бойко Борисов след срещата си с руския президент Владимир Путин в Москва. Борисов обясни, че става дума за пренос на над 30 млрд. куб.м газ през страната, като това включва нови потоци и настоящият транзит през Украйна и България. На практика от думите му излезе, че България и Русия възстановяват под някаква форма злополучния "Южен поток", който първоначално беше планиран именно за такъв обем.

Както често се случва, Борисов е не съвсем прав. Първата корекция дойде от самия Путин. "Обемите на доставките през хъба ще зависят от това какъв транзит през Украйна ще бъде запазен и какви ще са заявките на потребителите на руски газ в годините", обясни руският президент. След пресконференцията руската страна побърза с още едно уточнение: че все още нищо не е договорено и вероятността тази идея да се осъществи "остава ограничена". Вероятно Путин не искаше да унизи госта си пред медиите.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    rzs22565477 avatar :-|
    rzs22565477
    • - 3
    • + 1

    България може да транспортира азерска газ към Украйна и Централна Европа, а руска не само към Западните Балкани и Унгария, но и към Гърция, а от там и за Южна Италия. За да се случи последното обаче, руската тръба трябва да влиза през нашия бряг, в противен случай Гърция ще получава и транспортира руска газ през Турция. България не трябва да се съгласява на друг вариант освен директна тръба до нас, ние сме в силна позиция - алтернативата е газта да заобикаля през Гърция и Македония, а македонското правителство знаем коя държава го назначи - тя няма да допусне пренос на газ от Русия. Така че оставаме незаобиколим фактор.
    Остава да убедим ЕС да направи изключение за нашата тръба, както е направила и за Северен Поток 2, но геополитическата обстановка го позволява - в момента американският натиск е по-слаб, имаме пример в лицето на СП2, а и Турция е непредвидим игра

    Междуна


    Ако сега при това международно положение не успеем да убедим ЕС за нуждата от такава директна тръба, то значи по-добре да закриваме държавата, защото това нема да е държава.
    Има и силни предпоставки за това:

    1. Конфликтът между ЕС и САЩ, който намали американския натиск над Европа и вдъхна смелост на европейските политици да отстояват интересите си.
    2. Северен Поток 2 - България да пита защо за Германия може да се прави изключение, а за нас не.
    3. Непредвидимата Турция, която се превръща в монополист при преноса на газ към Южна Европа на фона и на Южния газов коридор. Нали постоянно се говорят за диверсификация?

    Нередност?
  • 2
    smg101107218 avatar :-|
    smg101107218

    България никога не е продавала газ и така ще бъде и за напред . Руснаците никога няма да се съгласи някой друг да ги замести .

    Нередност?
Нов коментар