И адвокатурата обмисля да сезира Конституционния съд по закона "Пеевски" за КТБ
Близо 60 столични адвокати подкрепят тезата, че поправката е извънредно законодателство за решаване на конюнктурни цели
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Близо 60 столични адвокати са се подписали под предложение до Висшия адвокатски съвет (ВАдС) да сезира Конституционния съд (КС) срещу всички преходни разпоредби на последните промени в Закона за банковата несъстоятелност (ЗБН), станали известни като Закона "Пеевски" за КТБ. Това са текстовете, с които се придава обратно действие на закона и със задна дата се обявяват за недействителни извършени прихващания, заличаване на обезпечения, прехвърляне на акции и дялове от дружества на длъжници на банката (по отношение на банката и кредиторите на несъстоятелността), спира се изтичането на законови срокове и се предвиждат нови и т.н.
Тази поправка предизвика силни възражения още при представянето на законопроекта и категорични становища от авторитетни представители на правната общност, че това е очевидно противоконституционно. Същото становище поддържат и авторите на предложението до ВАдС, според които преуреждането със задна дата на конкретни сделки и спорове във връзка с несъстоятелността на КТБ, каквото е основното предназначение на тези текстове, нарушава редица конституционно гарантирани права - правото на собственост, правото на еднакви правни условия за стопанска дейност, равенството на всички страни пред съда, което лежи в основата на правото на справедлив процес.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
"По въпроса за обратното действие на данъчните закони Конституцията не съдържа изричен императив за забрана.......съгласие с принципа за пропорционалност между личния и обществения интерес правото на собственост не е неограничено, защото е предвидена възможността със закон да се въвеждат, наред с правилата за контрола върху ползването на собствеността, и правила за осигуряване на плащане на данъци като източник на средства за функционирането на държавата, от която гражданите и обществото като цяло имат нужда и полза" http://www.constcourt.bg/bg/Acts/GetHtmlContent/40 5819fd-a950-4c23-a09e-d64897c49b53
Решение на Конституционния съд по казуса с роградно действие Данък от 10% върху лихвите по депозитите ... http://www.constcourt.bg/bg/Acts/GetHtmlContent/40 5819fd-a950-4c23-a09e-d64897c49b53
А какво май**та си чакаше досега ВАдС, за да сезира КС? И защо винаги ВАдС повлича крак чак след като ВКС вече се е осмелил да сезира КС? Така стана и със закона за специалния (т.е. Народния) съд - така става и сега. За две и повече години, колко такива иска е внесъл ВАдС - само два! Чудно направо!
Друг е въпросът, че КС е много вероятно да реши въпроса по "политическа целесъобразност" - т.е. в синхрон с "волята на законодателя". Преведено в прав текст - с волята на #ДП. Гнус!!!
Как пък успяхте да вкарате ЛГБТ конвенцията в тази статия...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход