БАН: Имотният пазар и държавните дружества носят риск
Икономиката е толкова уязвима на външни шокове, колкото преди кризата


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Десет години след световната финансова криза българската икономика продължава да е уязвима на външни шокове. А причината е липсата на реформи в неефективни сектори, като например държавните предприятия. Предвид ограничените лостове на паричната политика и фиксираната фискална политика обаче структурните промени са единственият начин страната да адресира слабостите и да ограничи негативните ефекти от бъдещи катаклизми. Това са част от изводите в доклада "Десет години от началото на глобалната финансово-икономическа криза – поуки и необходими реформи", изготвен от експерти от БАН.
В същото време те посочват, че икономиката на България е щяла да се забави, дори без глобалната криза. Причината е, в че икономиката ни е била сред най-дебалансираните държави - членки на ЕС, преди 2008 г. и са били налице "симптоми на прегряване".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.